Toužila jsem navrhnout muzeum nebo kostel. Teď jen toužím spolupracovat s výbornými klienty, říká Marcela Steinbachová

2. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marcela Steinbachová

Až do 7. října se budou v České republice v rámci Dne architektury pořádat diskuse a vycházky za netradiční architekturou. Za projektem, který se už v samých počátcích rozsahem tak trochu vymkl z rukou, stojí popularizátorka oboru a aktivní architektka Marcela Steinbachová. Do Vizitky ji pozvala Markéta Kaňková.

Ze stáže v Rakousku se někdejší studentka architektury na AVU Marcela Steinbachová vrátila s nadšením: pořádají tam tolik akcí, na kterých o architektuře mluví s veřejností! Protože sama toužila se v oboru dále vzdělávat, založila spolek Kruh. „Měl to být jednoroční projekt, v rámci kterého jsme chtěli šířit architektonickou osvětu,” vzpomíná na dobu na začátku nultých let. “Jenomže už první akce, přednáška architekta Martina Rajniše, byla tak úspěšná, že jsme další museli přesunout do většího sálu.“ Z původně jednoročního Kruhu se tak stala aktivita, která architektku Steinbachovou provádí dodnes. Kruh v minulosti připravil přes 270 tematických přednášek a od roku 2010 také pořádá celorepublikový festival Den architektury.

Marcela Steinbachová

Procházky po zajímavých místech a interiérech doplněné odborným výkladem, diskuse, workshopy – i  to mělo mít původně daleko menší rozměr. „Přemýšleli jsme tehdy, jak do osvěty zapojit neodbornou veřejnost, a kolegyni z Kruhu napadlo, že bychom mohli zorganizovat procházku po architektuře. Zapojili jsme ještě spolužáky, kolegy v Brně a Pardubicích, a najednou vznikl festival. Už první ročník se povedl, měli jsme velkou návštěvnost a lidé byli nadšení. Zjistili jsme, že to má větší dopad než přednášky,“ konstatuje. Program na desítkách míst po České republice i na Slovensku dodnes koordinuje spolu se dvěma kolegy, tíha lokální organizace ale spočívá právě na místních průvodcích.

Programové tipy Marcely Steinbachové:

Staroměstská tržnice z 19. století poblíž Václavského náměstí, budova Autoklubu ČR v Opletalově ulici v Praze, budova Školy architektury AVU, již ve spolupráci se svým studiem Skupina renovovala, Pec pod Sněžkou – Herní krajina Pecka a procházka po nových bytových stavbách s architekty ze studia Opočenský Valouch, program v Kladně, Opavě či Ostravě.

Aktuální stav Staroměstské tržnice, rok 2020

Na festivalu si Marcela Steinbachová cení skutečnosti, že průvodci vždy berou do hry celkový kontext a okolí, v němž daná stavba vznikala. Toho si ostatně často všímá i jako turistka: nadchla ji například monumentalita Izraelského muzea v Jeruzalémě anebo podoba města Třebíč. „Uchvátilo mě, jak je to město tvarované, jak využívá schodiště, jak má vydlážděné ulice,“ vypočítává. Zároveň si často a ráda všímá, jak některá centra velkých měst fungují daleko více pro místní než pro turisty. Jako příklad uvedla newyorský Manhattan: krásné stavby z 19. a 20. století a renomované butiky se tu mísí s úplně obyčejnými dílnami a obchody. Byla by ráda, kdyby se něco podobného podařilo vrátit do centra Prahy. Dobrým startovacím momentem by mohla být situace po pandemii koronaviru, kdy bylo město prosté turistů.

NYC - Manhattan

V minulosti Dnem architektury rezonovala témata jako proměna veřejných prostorů či voda a udržitelnost. Ekologie je hlavním tématem i letos. „Chceme upozornit na to, jakými způsoby může architekt pracovat s udržitelností. Situace se dnes v tomto směru obecně zlepšuje, daná pravidla jsou ale pro architekty někdy až příliš limitující,“ říká Marcela Steinbachová s odkazem na zateplování budov. Dodala, že by ocenila vznik manuálu, který by majitele i architekty při renovování starých, esteticky hodnotných domů „navigoval“.

Třebíč Borovina, vila Hans Budischowsky (Den architektury 2018)

Radost by Marcele Steinbachové udělalo, kdyby v Praze vznikla stavba podle návrhu amerického architekta Stevena Holla, s nímž spolupracovala na renovaci Společnosti a centra Franze Kafky. Pro svůj ateliér ale žádnou vysněnou zakázku nemá. „Když jsem byla na škole, měla jsem sen navrhnout muzea nebo galerie. Uvažovali jsme i o tom, že by bylo skvělé navrhnout si kostel, ale teď už jen toužím spolupracovat s výbornými klienty. A je jedno, jaké povahy ta zakázka bude.“

Poslechněte si celou Vizitku, ve které Marcela Steinbachová mluví o přínosu architekta Zdeňka Fránka, o budoucnosti recyklovaných materiálů v architektuře i o svém vztahu k Josefu Gočárovi či Adolfu Loosovi, jejichž výročí si letos Den architektury také připomíná.

Spustit audio