Tomáš Grombíř: Mužství. O těžkém údělu otce, muže, člověka...

20. květen 2021

Narodilo se mu dítě, a tak je na čase, aby si trochu uspořádal život. Ondřej Brousek čte povídku současného českého autora Tomáše Grombíře o těžkém údělu otce, muže, člověka... Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Z autorova rukopisu pro rozhlas připravila: Klára Fleyberková
Účinkuje: Ondřej Brousek
Režie: Izabela Schenková
Natočeno: v roce 2018
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Jméno Tomáše Grombíře bylo donedávna dobře známé především v hudební branži. Je totiž spoluzakladatelem a organizátorem cen Vinyla, které podporují současnou českou hudbu. Působí ale také jako dramaturg a televizní scenárista.

V roce 2016 navíc vydal svůj první román nazvaný Jedničky a nuly, ve kterém se vrací do posledních desetiletí, v nichž naprosto nespoutaně bujela informační technologie i vztahy. Hlavní hrdina se jako mladý kluk s láskou k programování strefil do devadesátých let naprosto dokonale, takže se najednou vyšvihl do vyššího světa.

Až do příchodu na pražskou vysokou školu byl mladičký Adrian dokonalou nulou. Nesebevědomý, sexuálně strádající kluk bez přátel i zkušeností však má vášeň v programování, které jej v hlavním městě katapultuje do světa velkých peněz, luxusu a nejrůznějších špinavostí. V devadesátých letech, v čase podnikání v šedé zóně, je po technicky zdatných talentech hlad a Adrian toho dokáže využít, takže se nakonec stane vysokým manažerem ve společnosti tunelářských bossů a postaví se do čela globálního internetového impéria. Jenže ani to mu ke štěstí nestačí, neboť jediné, na čem mu doopravdy a zoufale záleží, je láska krásné, ale nepřístupné kolegyně. Jak skloubit úspěch, ego, cit, a zároveň přežít ve válce matadorů kuponové privatizace?

Hrdina povídky Mužství, kterou Grombíř napsal přímo pro Český rozhlas, je ale už v trochu jiné životní fázi. Narodilo se mu dítě, a tak se pokouší svůj lehce neuspořádaný život obklíčit mantinely. Ty ale nemá moc rád, takže to všechno jde tak nějak šejdrem...

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.