Thomas Hardy: Tradice z roku 1804

31. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ovce, stádo ovcí, pastvina

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Povídku z autorovy nejvýraznější sbírky Drobné ironie života čte Pavel Soukup. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne od odvysílání. 

Účinkuje: Pavel Soukup
Překlad: Jaroslav Skalický
Režie: Jan Tůma
Natočeno: v roce 1992

Thomas Hardy, jeden z největších spisovatelů 19. století, přišel na svět v roce 1840 do rodiny zednického mistra v malé vsi poblíž Dorchesteru, v hrabství Dorset. Už jako malý měl výrazné umělecké sklony a intelektuální nadání. Na dráhu spisovatele se ale dostal oklikou přes architekturu. Po učení u tamního architekta získal zaměstnání v Londýně, kde se podílel na rozsáhlých přestavbách venkovských kostelů do novogotického stylu.

Ve svých sedmadvaceti letech se vrátil domů a začal se více soustředit na psaní. Už s prvním románem z roku 1871 sklidil úspěch, a tak v něm vzrostlo rozhodnutí zabývat se literaturou profesionálně.

Kromě řady dodnes úspěšných románů a básní psal Hardy také povídky. Zprvu vycházely časopisecky, brzy se ale dočkaly i knižního vydání. Jednou z nejvýraznějších je sbírka Drobné ironie života. Z ní pochází povídka nazvaná Tradice z roku 1804, kterou tentokrát nabízíme k poslechu.

autoři: Klára Fleyberková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio