Théophile Gautier: Charles Baudelaire. Básník o básníkovi

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Charles Baudelaire, Květy zla (dobová ilustrace)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Četba na pokračování z první rozsáhlé životopisné a kritické studie o autorovi sbírky Květy zla. Studie z pera Théophila Gautiera vyšla v prosinci roku 1868 jako předmluva I. svazku Sebraného díla Charlese Baudelaira. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Účinkuje: Aleš Procházka
Připravil: Petr Turek
Překlad: Otokar Levý
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 10. 4. 2021

O tom, kdy se Baudelaire poprvé setkal s Théophile Gautierem (1811–1877), panují dodnes pochyby. Mohlo se tak stát v létě 1843, kdy se Baudelaire přistěhoval do Pimodanova paláce, v němž se scházel Klub hašišistů a kde se seznámil s řadou pozdějších přátel a snad i s o deset let starším Gautierem. Gautier však na začátku své stati mluví o roce 1849.

Baudelairova sbírka Květy zla vznikala řadu let, poprvé vyšla roku 1857 s tištěnou dedikací v tomto znění: „Ryzímu básníku, dokonalému čaroději francouzské literatury, svému velmi drahému a velmi váženému mistru a příteli Théophilu Gautierovi s pocity nejhlubší pokory připisuji tyto choré květy Ch. B.“ Autor i vydavatel byli stíhání za urážku náboženské mravnosti i veřejné morálky, řada básní nesměla být uveřejněna vůbec, nakonec bylo zakázáno knihu vydávat.

Vyprávění Théophila Gautiera o Charlesi Baudelaireovi a jeho dílech uvádíme při příležitosti 200. výročí narození prokletého básníka.

autor: tur
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.