Terorismus (Bronislava Janečková)
Jedenácté září. Šok, hrůza, děs. Těch, kteří to prožili, ale i všech ostatních, kteří sledují otřesné záběry hroutících se mrakodrapů, padajících letadel, vybuchlých aut s kusy roztrhaných těl. To, co většina lidí nazývá hrůzou a děsem, vnímají teroristé jako úspěch. Scénář se naplnil. Podařilo se strhnout pozornost na hrstku těch, kteří chtějí světu vnutit své ideje a své pravdy. A co na to média?
Podle docenta Mariana Brzybohatého z Katedry krizového řízení Policejní akademie v Praze média rozvoj terorismus stimulují a dokonce podporují. Terorismus je na nich závislý a do jisté míry jsou i média závislá na terorismu. Právě terorismus totiž znamená pro média velice atraktivní přísun informací. Zajišťuje větší sledovanost, a tím samozřejmě i vyšší příjmy. Bez médií by byl terorismus jen lokální záležitostí a z hlediska globální bezpečnosti by měl minimální význam.
Jak si v kontextu světového terorismu stojí právě naše Česká republika? Atentátníci s bombami u pasu, kteří plánují útoky pod velením mezinárodních teroristických organizací, se u nás zatím, zdá se, neprocházejí. V českých dějinách má pojem terorismus poněkud jinou příchuť. Avšak i v naší malé zemičce se tato metoda občas hodila k prosazení osobních nebo stranických zájmů. Ovšem není český terorismus ve srovnání se světem jen pouhou karikaturou? Možná by se to tak dalo nazvat, kdyby ovšem přitom nešlo o životy a v důsledcích o osud celé země.
Tři případy z uplynulých šedesáti let: "Čtyřlístek pro štěstí", "Ulyxes" a "Štěpánek" vypovídají o poněkud zvláštních podobách českého terorismu. Nad každým z nich dodnes visí řada otazníků. A právě na těchto třech příbězích se snaží pátrat po kořenech a současných podobách i prognózách terorismu v našich končinách Bronislava Janečková v dalším dílu dokumentárního cyklu "Ismy po česku".
Výsledky soutěže:
Terorismus Bronislavy Janečkové hodnotili posluchači mimořádně příznivě. Získal 27 hlasů, výsledná známka je 1,18. Tento pořad se tak prozatím dostal na první místo dosavadního žebříčku.
Knihy z nakladatelství Mladá fronta tentokrát obdrží: Jiří Hadík a Tereza Janoušková, oba z Prahy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.