Telefonní ústředny se bourají. Co přijde místo nich?
Co dělat s architekturou, která ztratila svou funkci? A jak se do měst a krajiny propisuje naše činnost online? O tom si v ArtCafé povídá architekta a specialista na média.
Již nefunkční telefonní ústředny, které vznikaly často na přelomu 70. a 80. let minulého století a byly postaveny v brutalistním nebo mašinistickém slohu, bývají v poslední době často demolovány. Architektka Gabriela Sládečková ve své diplomové práci přináší jiný pohled – uvažuje nad jejich dalším využitím. Navrhuje konverzi na datacentrum a současný archiv Národní galerie. „Pracovala jsem s kontrastem monumentality chrámů technologie 20. století a minimalismem a skrytostí datacenter současnosti,“ říká Gabriela Sládečková s tím, že se zabývala i tím, jak se dá zkombinovat stará typologie technologické budovy s moderní funkcí.
Zajímá mě, jak naše bytí online ovlivňuje fyzický svět.
Gabriela Sládečková
Odborník na telekomunikace Jiří Suchomel inicioval dokumentaci chátrajících telefonních ústředen po celé republice. V ArtCafé vysvětluje, proč k bourání dochází. Zmiňuje také, že tyto stavby postavené za minulého režimu jsou často spojovány s ideologií komunismu a socialismu. „Lidé si estetiku těchto budov často spojují s minulým režimem. Je to škoda, protože podobné stavby vznikaly i na západě a mají svou hodnotu,“ poznamenává Suchomel.
Internet je hybnou silou mizení starší infrastruktury.
Jiří Suchomel
Gabriela Sládečková zároveň vysvětluje, jak se dá přistoupit k rekonstrukci budov, které mají v konstrukci zdravotně závadné látky. „Argumentem pro demolici bývá často přítomnost azbestu v konstrukci budovy. Jeho odstranění je ale možné i bez demolice, jen je to technologicky trochu složitější. Ve své práci jsem konstrukci oholila na skelet, takže zůstane jen v základech, kde by to neměl být problém. Azbest je závadný pouze ve chvíli, kdy dochází k zásahům do konstrukce,” popisuje Sládečková.
Různé telekomunikační budovy v Česku i ve světě.
Tématem k diskuzi je i environmentální dopad internetu, o kterém se zatím příliš nemluví. Lidstvo každoročně vyprodukuje stejné množství dat, jako za všechny roky předtím. Největší energetické nároky plynou z chlazení celého systému. Například v Holandsku se zbytkovým teplem vytápí přilehlá zástavba. Podobně nad problémem uvažovala ve své práci i Gabriela Sládečková: „V okolí žižkovské telefonní ústředny se plánuje vznik nových čtvrtí. Líbila se mi představa, že by nově vzniklé datacentrum tyto čtvrti vytápělo.”
Hudbu vybral: Ondřej Bambas
Související
-
Opravit, nebo zbourat? Praha 10 řeší, co s chátrajícím KD Eden
Kulturní dům Eden v pražských Vršovicích z roku 1987 je už 15 let zavřený a postupně chátrá. Majitel, Praha 10, už poněkolikáté v historii řeší, co s ním bude.
-
Škoda Transgasu. V Praze se představilo hnutí upozorňující na skryté architektonické unikáty
Nonument! Sympozium o unikátních stavbách, které přišly o svůj původní účel a chátrají.
-
Telekomunikační věž na Žižkově nahradí nová dominanta. Podívejte se na návrhy od architektky Jiřičné
Žižkov bude mít novou dominantu. V místě areálu bývalého Telecomu má vyrůst zhruba 1000 bytů asi za šest miliard korun. Projekt navrhla známá architektka Eva Jiřičná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.