Taková široká ruská duša. Povídky Daniela Majlinga z knihy Ruzká klazika

31. prosinec 2020

Třeskutý a inteligentní humor v podání Jiřího Vyorálka a Petra Čtvrtníčka. Povídky současného slovenského spisovatele, scenáristy, dramaturga a komiksového tvůrce ze sbírky Ruzká klazika poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Jiří Vyorálek, Petr Čtvrtníček
Připravila: Klára Fleyberková
Překlad: Ondřej Kavalír
Režie: Petr Mančal
Natočeno: 2019

Je jen málo národů, které do světové literatury přinesly tak formující vlivy jako Rusové. A je jen pár spisovatelů, jejichž díla se v edičních plánech (či na divadelních prknech) drží tak pevně, jako právě Rusové. Jejich veliké texty vypovídají o zásadních aspektech lidského života a dodnes fungují jako nehynoucí archetypy.

A jak známo, takové veličiny je třeba sem tam trochu popostrčit k okraji jejich piedestalu, abychom to všechno nebrali zase až moc vážně. Přesně o to se postaral slovenský spisovatel, dramatik, dramaturg a komiksový tvůrce Daniel Majling. V roce 2017 vydal knihu Ruzká klazika, která se dočkala i českého překladu (pro nakladatelství Labyrint ji přeložil jeho redaktor Ondřej Kavalír).

Autor se chopil všech zaběhnutých vzorů ruských povídkářů a přesně v jejich řádu sepsal více než desítku svých vlastních povídek, které se starým ruským klasikům stejně tak vysmívají, jako je respektují a ctí. V závěrečném rozhovoru v knize to jako fiktivní postava Anton Pavlovič Čehov vystihuje jasně:

„Ráno, jen co Ivan Ivanovič Balota vstal, roztáhl záclony a sledoval ruch na Něvském prospektu.“ Hned po první větě víte, že to, co se chystáte číst, bude v nějakém vztahu s Dostojevským, Tolstým, velkou říjnovou revolucí nebo Stalinovými čistkami a pravděpodobně se tam budou (možná s humorem, ale budou) řešit i velké problémy života, smrti a existence Boha. A to vás nutí číst dál. A teď si představte tu stejnou větu ve slovenském románu: „Ráno, len čo Ján Močiar vstal, roztiahol závesy a sledoval ruch na ulici Boženy Slančíkovej Timravy,“ a víte, že vás nečeká žádný velký román, ale jen lokální fraška. Úplně vás přejde chuť číst.

Devět povídek z knihy Ruzká klazika se teď dočkalo také rozhlasové podoby. Prostřednictvím hlasů Jiřího Vyorálka a Petra Čtvrníčka se tak posluchač v jednom týdnu setká s bizarním milostným trojúhelníkem, s čistou láskou ke zvířatům, s několika osudovými nedorozuměními, pár litry prolité krve a sem tam i se sprostým slovem. Především ho ale čeká pět odpolední třeskutého a inteligentního humoru s ruskou klasikou, tedy vlastně s ruzkou klazikou.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...