Sylva Fischerová: Komunistický rohlíky

8. prosinec 2013

Povídka současné české básnířky a prozaičky, Inspiruje se v ní vzpomínkou na studentskou prázdninovou cestu autostopem po Rumunsku v dobách hlubokého komunismu. Premiéru uvádíme k 90. výročí zahájení rozhlasového vysílání v rámci projektu Psáno pro rozhlas.

Básnířka a prozaička Sylva Fischerová se narodila 5. listopadu 1963 v Praze. Nejprve v letech 1983–1985 studovala filozofii na Filozofické fakultě a fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, posléze vystudovala klasickou filologii na FF UK (1985–1991). V současné době pracuje v Ústavu řeckých a latinských studií na FF UK. Věnuje se řecké literatuře, filozofii a náboženství.

Debutovala básnickou sbírkou Chvění závodních koní (1986), po které následovaly básnické knihy Velká zrcadla (1990), V podsvětním městě (1994), Šance (1999), Krvavý koleno (2005) a Anděl na okně (2007). V roce 2005 vydala sbírku povídek Zázrak a v roce 2011 sbírku Pasáž.

Její básně i prózy byly přeloženy do celé řady jazyků a otištěny v časopisech a almanaších, dva knižní výbory z básní byly publikovány ve Velké Británii, soubor povídek Zázrak vyšel v překladu do polštiny.

Sylva Fischerová píše také pro děti (Júla a Hmýza aneb Cesta do Juliiny země, 2006).

Kniha Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel je tvořena deníkovými záznamy, v nichž se prolíná prozaické vyprávění s verši, český jazyk s angličtinou. Autorka zde líčí své zážitky a postřehy z cesty do Ameriky a po Americe.


Účinkuje: Apolena Veldová

Autorka: Sylva FischerováPřipravil: Jiří VondráčekRežie: Markéta Jahodová

autor: jvk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.