Sylva Fischerová: Komunistický rohlíky

8. prosinec 2013

Povídka současné české básnířky a prozaičky, Inspiruje se v ní vzpomínkou na studentskou prázdninovou cestu autostopem po Rumunsku v dobách hlubokého komunismu. Premiéru uvádíme k 90. výročí zahájení rozhlasového vysílání v rámci projektu Psáno pro rozhlas.

Básnířka a prozaička Sylva Fischerová se narodila 5. listopadu 1963 v Praze. Nejprve v letech 1983–1985 studovala filozofii na Filozofické fakultě a fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, posléze vystudovala klasickou filologii na FF UK (1985–1991). V současné době pracuje v Ústavu řeckých a latinských studií na FF UK. Věnuje se řecké literatuře, filozofii a náboženství.

Debutovala básnickou sbírkou Chvění závodních koní (1986), po které následovaly básnické knihy Velká zrcadla (1990), V podsvětním městě (1994), Šance (1999), Krvavý koleno (2005) a Anděl na okně (2007). V roce 2005 vydala sbírku povídek Zázrak a v roce 2011 sbírku Pasáž.

Její básně i prózy byly přeloženy do celé řady jazyků a otištěny v časopisech a almanaších, dva knižní výbory z básní byly publikovány ve Velké Británii, soubor povídek Zázrak vyšel v překladu do polštiny.

Sylva Fischerová píše také pro děti (Júla a Hmýza aneb Cesta do Juliiny země, 2006).

Kniha Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel je tvořena deníkovými záznamy, v nichž se prolíná prozaické vyprávění s verši, český jazyk s angličtinou. Autorka zde líčí své zážitky a postřehy z cesty do Ameriky a po Americe.


Účinkuje: Apolena Veldová

Autorka: Sylva FischerováPřipravil: Jiří VondráčekRežie: Markéta Jahodová

autor: jvk
Spustit audio