Světový den rádia
13. únor vyhlásilo UNESCO za Světový den rádia, který má poukázat na důležitost tohoto komunikačního prostředku a podpořit inovaci v oblasti nových médií. Proto se dnešní rubrika že světa vědy, kterou připravila Jana Olivová, ohlíží za historií rádiového přenosu a rozhlasového vysílání.
Jako u každého převratného vynálezu – i u rádiového přenosu bylo nejprve nezbytné popsat základní principy a pochopit podstatu daného jevu – v tomto případě šíření rádiových vln volným prostorem. Komu se to podařilo a co vlastně je rádiová vlna, vysvětluje docent Václav Žalud z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze.
Také u nás udělal rozhlas po stránce technické obrovský pokrok od chvíle, kdy se na území bývalého Československa uskutečnily první pokusy o rozhlasové vysílání. I o tom, kam se od té doby posunulo, si povídala Jana Olivová s docentem Václavem Žaludem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.