Světelný tažný paprsek existuje
Už dlouhá řada přístorojů, technik, metod a jevů, které se původně zrodily jen ve fantazii autorů sci-fi, se stala realitou. Vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně na tento seznam přidali další: tzv. světelný tažný paprsek.
Další z prvků vědeckofantastické literatury a filmů se přesouvá z kategorie „fantazie“ do kategorie „skutečnost“ – a to díky vědcům z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně.
Ti totiž experimentálně potvrdili princip takzvaného světelného tažného paprsku, který dokáže přitahovat mikroobjekty o velikostech asi stokrát menších, než je průměr lidského vlasu (tedy například elementární částice, ale také třeba bakterie nebo volné buňky) směrem ke zdroji světla.
Pohybují se tedy opačným směrem než fotony světla. Článek o výzkumu brněnských vědců právě uveřejnil prestižní časopis Nature photonics. Jeden z členů vědeckého týmu, doktor Oto Brzobohatý připomíná v rozhovoru s Janou Olivovu, že opačný princip, tedy že světlo před sebou může tlačit mikroobjekty, byl pozorován už dávno.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?