Svět online platforem se opět rozjíždí. Stává se z filmů domácí fast food s neomezenou nabídkou?

25. říjen 2020

Již podruhé se letos filmové premiéry a také distribuce z důvodu koronavirových opatření přesouvají na internet, protože kina jsou opět nuceně uzavřena. Co to znamená pro diváky, co to znamená pro distributory a filmové producenty? Problematiku rozebírá filmová kritička a publicistka Alice Aronová.

Na jaře se úspěšně rozjel svět filmových online platforem. Diváci si mohli vybrat z široké nabídky možnosti, například Moje kino, Vaše kino, Edisonline a další, a podpořit tak zakoupením symbolického nebo sníženého vstupného své oblíbené kinaře. Stávající uzavření kin na tuto jarní aktivitu naváže.

02814825.jpeg

Podzim měl krom běžných projekcí přinést také řadu filmových festivalů. „Bohužel Das FILMFEST, který nabízí současné německé, rakouské a švýcarské snímky byl závislý nejen na podpoře ambasád daných zemí, ale také na řadě zahraničních hostů, kteří bohužel v této době nemohou přijet. Takže tento festival se úplně zrušil. Na druhou stranu Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, proběhne koncem října v okleštěné online verzi. Současně vím, že Festival francouzského filmu, který se každoročně koná v listopadu, se uskuteční také v omezeném rozsahu online,“ upřesňuje Alice Aronová. 

Někteří distributoři se rozhodli nasazení nových titulů odložit, jiní pořádají premiéry filmů online. Sociální izolovanost, snížená pozornost nebo špatná technická vybavenost domácího prostředí však podle Alice Aronové škodí. „Když jsme kdysi na konci 20. let 20. století zvládli přechod z němé kinematografie na zvukovou, nedávno jsme se vypořádali s digitalizací, tak já věřím, že přežijeme i koronu a diváci se do sálů vrátí. Musí být však co hrát, což byl problém i letošního léta a září, kdy kina byla opět otevřena, ale premiéry domácích a především zahraničních titulů už byly omezené.“ Tato slova Alice Aronové podtrhují i statistiky. Ty ukazují, že poslední promítací víkend před uzavřením kin 10. a 11. října zavítalo do kinosálů rekordní množství návštěvníků.

autoři: Alice Aronová , Monika Suchanková
Spustit audio