Svatopluk Čech: Pravý výlet pana Broučka do Měsíce

1. srpen 2020

Dramatizace satirického románu, ve kterém je pražský měšťan ze sklonku 19. století konfrontován s éterickými Měsíčňany. Jak obstojí na neplánované vesmírné expedici? A podaří se mu z ní vrátit zpátky na Zem? S Tomášem Töpferem v titulní roli poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

S použitím libreta Viktora Dyka pro rozhlas zdramatizovali Pavel a Blanka Sýkorovi.
Osoby a obsazení: pan Brouček (Tomáš Töpfer), autor (Ladislav Frej), Würfl – hostinský (Jiří Lábus), Blankytný (Jiří Ornest), Lunobor (Rudolf Pellar), Etherea (Růžena Merunková), Čaroskvoucí (Vladimír Ráž), Oblačný (Martin Růžek), Vzdušný (Pavel Pípal), Žárný (Josef Kemr), biletář (Rudolf Kvíz) a básník (Jan Přeučil)
Dramaturgie: Mirka Preussová
Hudba: Vadim Petrov
Režie: Jana Klimentová
Natočeno: v roce 1988

Když se jednou pan Brouček, obyčejný pražský měšťan, vracel z Vikárky domů, unesl ho paprsek vzhůru k nebi a on se probral až v kráteru na Měsíci. Tady se stal jeho průvodcem Měsíčňan Hvězdomír Blankytný a pan Brouček se chtě nechtě musí přizpůsobit zdejším neobvyklým poměrům. 

Velkou útěchou je panu Broučkovi skutečnost, že se na Měsíci mluví česky, ovšem jinak se zdejší život od života na Zemi značně liší. Obyvatelé Měsíce žijí jen pro ideály krásy a dobra a většinu času věnují svému duševnu a umění. Jak obstojí český pozemšťan na neplánované vesmírné expedici? A podaří se mu z ní vrátit zpátky na Zem?

Měsíc českou půdou! Jaká to zvěst! Jaká útěcha pro náš ubohý národ! (...) Nyní konečně si můžeme v bezpečí oddechnouti po dlouhém, krušném zápase o zachování své národnosti. …neboť kdyby nakrásně poslední Čech zmizel z povrchu zemského, národ český tím přece nezahyne: onť bude žíti dále na Měsíci…

Tzv. broučkiády Svatopluka Čecha byly původně určeny pro zábavné časopisy jako příspěvky k pobavení čtenářů i jemné kritice se sebou spokojeného měšťanského stavu. Črta Výlet páně Broučkův do Měsíce vyšla roku 1886 v Květech podepsaná pseudonymem B. Rousek. Zanedlouho následoval román Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, v němž autor podrobuje satirické kritice jak pana Broučka, tak obyvatele Měsíce.

Spustit audio