Svatopluk Čech: Pravý výlet pana Broučka do Měsíce
Dramatizace satirického románu, ve kterém je pražský měšťan ze sklonku 19. století konfrontován s éterickými Měsíčňany. Jak obstojí na neplánované vesmírné expedici? A podaří se mu z ní vrátit zpátky na Zem? S Tomášem Töpferem v titulní roli poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Když se jednou pan Brouček, obyčejný pražský měšťan, vracel z Vikárky domů, unesl ho paprsek vzhůru k nebi a on se probral až v kráteru na Měsíci. Tady se stal jeho průvodcem Měsíčňan Hvězdomír Blankytný a pan Brouček se chtě nechtě musí přizpůsobit zdejším neobvyklým poměrům.
Velkou útěchou je panu Broučkovi skutečnost, že se na Měsíci mluví česky, ovšem jinak se zdejší život od života na Zemi značně liší. Obyvatelé Měsíce žijí jen pro ideály krásy a dobra a většinu času věnují svému duševnu a umění. Jak obstojí český pozemšťan na neplánované vesmírné expedici? A podaří se mu z ní vrátit zpátky na Zem?
Měsíc českou půdou! Jaká to zvěst! Jaká útěcha pro náš ubohý národ! (...) Nyní konečně si můžeme v bezpečí oddechnouti po dlouhém, krušném zápase o zachování své národnosti. …neboť kdyby nakrásně poslední Čech zmizel z povrchu zemského, národ český tím přece nezahyne: onť bude žíti dále na Měsíci…
Tzv. broučkiády Svatopluka Čecha byly původně určeny pro zábavné časopisy jako příspěvky k pobavení čtenářů i jemné kritice se sebou spokojeného měšťanského stavu. Črta Výlet páně Broučkův do Měsíce vyšla roku 1886 v Květech podepsaná pseudonymem B. Rousek. Zanedlouho následoval román Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, v němž autor podrobuje satirické kritice jak pana Broučka, tak obyvatele Měsíce.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.