Super náhradník

2. říjen 2006

Lidé jsou ochotni obětovat mnohé pro dosažení svého snu. Viola vášnivě miluje fotbal a jejím snem je porazit klukovský fotbalový tým. Nic jí však nebrání v tom, aby se při uskutečňování svého snu pořádně nepobavila. Cornwallská střední škola pro nedostatek přihlášených zruší dívčí fotbalový tým, což pro hrstku cornwallských děvčat, vášnivých hráček fotbalu, znamená tvrdou ránu osudu.

Viola (Amanda Bynes) fotbalem přímo žije a po ostré výměně názorů s trenérem školního týmu, který zamítne možnost trénovat s chlapeckým týmem s odůvodněním, že fyzické přednosti chlapců jsou přeci vědecky dokázány, se rozhodne, že to tak rozhodně nenechá. A když její ješitnost navíc zasáhne i fakt, že její přítel, brankářská hvězda místního týmu Justin (Robert Hoffman), stojí na straně trenéra, pohár trpělivosti přeteče a Viola se rozhodne zařídit podle hesla: "Když se k nim nemůžeš přidat, poraz je". Využije příležitosti, že má její bratr (dvojče) nastoupit do nové školy, ale zároveň potřebuje na pár dní zmizet se svou kapelou. Převlékne se za něj, nastoupí místo něj a přihlásí se do chlapeckého fotbalového teamu Illyrie, v jehož řadách zdárně deklasuje corwallské chlapecké mužstvo, dokáže trenérovi, že je tupec a nastřílí nejvíc branek svému bývalému.

Super náhradník

Hollywoodští scenáristé svá dílka občas rádi zpestří nějakým intertextovým odkazem, snad aby dokázali že navzdory mnohým zoufalostem, které sami plodí, nejsou neznalí klasické literatury. Občas se tak můžeme dočkat spojení více než kuriózních jako je tomu i v případě Super náhradníka. William Shakespeare by se jistě otáčel v hrobě, kdyby věděl jak bezostyšně zacházeli Ewan Leslie, Karen McCullah Lutz a Kirsten Smith s motivy z jeho Večera tříkrálového. Scénář je také tím zdaleka nejslabším článkem celého filmu. Je s podivem, že ani jeden ze tří scénáristů nedokázal prosadit nějakou originálnější myšlenku, neschematickou postavu, nebo neotřelý vtip. V tomto ohledu Super náhradník skutečně nevybočuje z řady ostatních teenagerovských filmů, vyskytují se tam naprosto klasické charakterové stereotypy: společenská matka rozhodnutá za každou cenu udělat z dcery dámu, partička patřičně cool kamarádek, na druhé straně partička cool kluků, jeden školní šprt, jeden úchylný ředitel, homosexuální kadeřník a nepříjemně afektovaná sokyně v lásce.

Super náhradník

Přes to všechno však patří Super náhradník k tomu lepšímu z řady filmů pro náctileté, hlavní zásluhu na tom mají herecké výkony - především výkon hlavní hrdinky v podání Amandy Bynes (zahrála si třeba ve snímku Co ta holka chce?), která je občas roztomile klackovitá a občas až nepochopitelně ženská. I ta sebeotřepanější komická situace působí v jejím provedení jako něco, co se přeci může stát každému. Také Channing Tatum v roli Duka předvedl velice vyzrálý herecký výkon sice drsňáckého, ale v jádru velmi citlivého kluka, který má problém v komunikaci se slabším pohlavím. Zbylé herecké výkony jsou také na slušné úrovni - až na ředitele školy a místního šprta (to jsou ovšem dva exoti, kteří přirozeně prostě působit nemohou).

Super náhradník

Nemenší roli na výsledném příznivém dojmu má i režie. Andy Fickman (Reefer Madness) přišel na záhadný způsob jak zaonačit největší klišé tak, aby působila neotřele, s každou situací si vyloženě hraje a pro napálení diváka neváhá obětovat ani potenciálně romantickou scénu. Film má spád, který zkazí až posledních několik minut, jež padly na vrub příslovečnému hollywoodskému happyendu, který v porovnání se zbytkem filmu působí skutečně jako pěst na oko.

Super náhradník

Super Náhradník je z kategorie filmů, které (ač nepřinášejí nic nového a staví na ověřených postupech) vás strhnou svým nasazením tak, že se celou dobu dobře bavíte. Narozdíl od valné většiny filmů pro náctileté se vyhýbá záchodovému humoru, sexuálním trapasům a tématicky se věnuje rozdílům mezi světem kluků a holek. Navíc přináší ještě trochu prázdninové atmosféry, a tu se rozhodně vyplatí si připomenout.

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash-trailer), Bioscop

Super náhradník (She's The Man), USA 2006
Režie: Andy Fickman, scénář: Ewan Leslie, Karen McCullah Lutz, Kirsten Smith, kamera: Greg Gardiner, hudba: Nathan Wang, střih: Michael Jablow, kostýmy: Katia Stano, výprava: David J. Bomba, producenti: Ewan Leslie, Jack Leslie, Lauren Shuler Donner
Hrají: Amanda Bynes (Viola) Channing Tatum (Duke) Laura Ramsey (Olivia) Robert Hoffman (Justin) Jonathan Sadowski (Paul) Alex Brexkenridge (Monique) James Kirk (Sebastian)

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.