Suk–Dvořák–Martinů. Dirigent Petr Altrichter uvedl s rozhlasovými symfoniky hudbu českých skladatelů tří generací
Renomovaný dirigent Petr Altrichter uvede s rozhlasovými symfoniky hudbu českých skladatelů, které spojuje vztah učitel-žák.
PROGRAM
Josef Suk: Fantastické scherzo, op. 25
Antonín Dvořák: Zlatý kolovrat, symfonická báseň, op. 109
Bohuslav Martinů: Česká rapsodie, H 118
Petr Altrichter dirigent
Svatopluk Sem baryton
Daniela Valtová Kosinová varhany
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala sbormistr
Josef Suk, jehož brilantní Fantastické scherzo vyslechneme úvodem, byl žákem Antonína Dvořáka, autora symfonické básně Zlatý kolovrat, inspirované stejnojmennou baladou ze sbírky Kytice Karla Jaromíra Erbena.
Večer vyvrcholí Českou rapsodií, kantátou pro baryton, varhany a orchestr. Mladý Bohuslav Martinů, žák Josef Suka, ji složil v roce 1918, kdy Československo získalo samostatnost. Ve vlasteneckém díle zpracoval text biblického žalmu, báseň Čechy Jaroslava Vrchlického i Svatováclavský chorál. Dílo věnoval spisovateli Aloisi Jirsákovi. Úspěšná premiéra se odehrála v roce 1919 za přítomnosti prezidenta nově vzniklé republiky Tomáše Garrigua Masaryka.
Související
-
Ženství, zrození, poezie a noc. Beatu Hlavenkovou a Kristinu Barta uvedli rozhlasoví symfonici
Že 21. století není dvacáté, odhaluje Symfonický orchestr Českého rozhlasu v premiérovém přenosu hudebního cyklu Nové horizonty.
-
Tristan a Isolda. Koncertní provedení 2. dějství opery Richarda Wagnera
Druhé dějství z revolučního díla, které ve své době způsobilo převrat a navždy změnilo chápání opery jako hudební i divadelní formy.
-
Meluzína, Faust a jiné bytosti na koncertě SOČRu a dirigentky Aleny Hron
Pohádky, mýty a legendy se prolnou celým pořadem, v němž se vrátíme do posledního únorového dne roku 2024, na koncert v Betlémské kapli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.