Tristan a Isolda. Koncertní provedení 2. dějství opery Richarda Wagnera

25. březen 2024

Petr Popelka se rozhodl během prvních tří sezon v pozici šéfdirigenta Symfonického orchestru Českého rozhlasu postupně uvést tři jednání opery Tristan a Isolda. Druhé dějství z revolučního díla, které ve své době způsobilo převrat a navždy změnilo chápání opery jako hudební i divadelní formy, jsme vysílali v přímém přenosu.

Richard Wagner: Tristan a Isolda, II. jednání

Petr Popelka dirigent
Bryan Register 
Tristan, tenor
Ricarda Merbeth 
Isolda, soprán
Gihoon Kim 
Melot, baryton
Magnus Piontek
 král Marke, bas
Ester Pavlů Brangäne, mezzosoprán

Ve středověkém příběhu o mocné, leč zapovězené lásce bretonského šlechtice a irské princezny Richard Wagner rozvinul své pojetí opery jako komplexního díla, kde všechny složky slouží co nejsilněj­šímu vyznění celku. Současně naplno rozvi­nul svůj novátorský harmonický jazyk, který ovlivnil hudbu na další desítky lety. Ve druhém dějství se na pódiu Rudolfina shledáme s tenoristou Bryanem Registerem v roli Tristana a sopranistkou Ricardou Merbeth, představující Isoldu. Ve slavném milostném duetu si naplno vy­znají své city, v dramatickém závěru Tristan klesne zraněn po zradě svého přítele Melota.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.