Štěpánka Balcarová: Emotions

27. únor 2024

Trumpetistka Štěpánka Balcarová se při tvorbě tohoto alba inspirovala kategoriemi emocí podle amerického psychologa Roberta Plutchnika. Nejde o žánrové ani popisné zvukové obrázky, ale o svébytné jazzové kompozice, které emocím nijak nenadbíhají a drží si nadhled, říká Milan Bátor, který připravil recenzi.

(…) Album si rozhodně nevytklo jednoduchý cíl. Kdo by hledal nějaké přesné přetlumočení konkrétních emocí, byl by asi zklamán. Emotions není nahrávka popisná, ale ponechává si tvůrčí svobodu v možnosti pracovat s jednotlivými tématy svobodně a nespoutaně. Album staví především na vynikajícím hudebním a instrumentálním základu. Soupiska osmi skladeb působí koncepčně velmi synergicky a má všechny atributy báječného jazzového alba, které navíc může být překvapivým výletem do psychických krajin lidského nitra. (…)

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.