Staročeské Vánoce. Poslechněte si hudbu dávných kantorů

24. prosinec 2021

Svátky Kristova narození v hudbě to jsou nejen překrásné vánoční koledy a písně, ale i duchovní hudba pro chrámové kůry. V Poledním koncert na Štědrý den od 12:05 se rozezní skladby od hudebníků malých obcí a měst, kteří zde působili jako učitelé nebo ředitelé kostelní hudby. Někteří z nich byli mimořádně nadaní a ve svých působištích pomáhali rozvíjet hudební život. Připravila Alena Maršíková Michálková.

Představíme Jiřího Ignáce Linka z kostela sv. Bartoloměje v Bakově nad Jizerou, dále Karla Blažeje Kopřivu od sv. Jakuba z Cítolib na Lounsku, vynikajícího varhaníka, a na konec telčského umělce Jana Evangelistu Kyptu, regenschoriho od sv. Jakuba a autora pastorální mše na český text. Jejich pastorely nebo instrumentální skladby doplní velká Pastorální mše vídeňského skladatele s českými kořeny Jana Křtitele Vaňhala. 

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.