Staročeské Vánoce. Poslechněte si hudbu dávných kantorů

24. prosinec 2021

Svátky Kristova narození v hudbě to jsou nejen překrásné vánoční koledy a písně, ale i duchovní hudba pro chrámové kůry. V Poledním koncert na Štědrý den od 12:05 se rozezní skladby od hudebníků malých obcí a měst, kteří zde působili jako učitelé nebo ředitelé kostelní hudby. Někteří z nich byli mimořádně nadaní a ve svých působištích pomáhali rozvíjet hudební život. Připravila Alena Maršíková Michálková.

Představíme Jiřího Ignáce Linka z kostela sv. Bartoloměje v Bakově nad Jizerou, dále Karla Blažeje Kopřivu od sv. Jakuba z Cítolib na Lounsku, vynikajícího varhaníka, a na konec telčského umělce Jana Evangelistu Kyptu, regenschoriho od sv. Jakuba a autora pastorální mše na český text. Jejich pastorely nebo instrumentální skladby doplní velká Pastorální mše vídeňského skladatele s českými kořeny Jana Křtitele Vaňhala. 

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...