Stal jsem se čtenářem divadelních her, říká Petr Minařík

2. březen 2024

 Ze své knihovny vybírá Petr Minařík, šéfredaktor nakladatelství Větrné mlýny. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Natočeno v roce 2024.

„V devadesátém roce, nultém roce nových životů, mi bylo patnáct a pořídil jsem si komplet Havlových her. A propadl jim,“ říká Petr Minařík. „Revoluční mi přišel dramatický text sám o sobě. Mylně jsem byl přesvědčen, že divadelní hry jsou psány pro divadlo až v druhém plánu, že jejich hlavním příjemcem je čtenář, ne divák. Četl jsem vše, nikoliv už jen Havla. Chodil jsem do brněnské Státní vědecké knihovny na Leninovu ulici, dnes Kounicovu, měl své místo ve studovně a objednával si tam texty z katalogizačních lístků, jako bych byl v nejlepší restauraci na planetě. Nakonec z toho něco zůstalo: V roce 1995 jsme s kolegou Pavlem Řehoříkem spustili nakladatelství Větrné mlýny, které se od té doby vydávání her stále věnuje.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.