Soumračné světy snivce Alfreda Kubina

22. leden 2022

Poslechněte si esej Soumračné světy (1933) rakouského malíře a spisovatele Alfreda Kubina. Z knihy Z mého života a mé dílny čte Vladimír Brabec. On-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Vladimír Brabec
Překlad: František Holešovský
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: v roce 2007

Malíř a spisovatel Alfred Kubin se narodil 10. dubna 1877 v Litoměřicích, kde také studoval gymnázium. Později pokračoval na umělecké průmyslové škole v Salzburgu, odkud odešel do Mnichova. V roce 1911 tu založil expresionistickou malířskou skupinu Der blaue Reiter (Modrý jezdec).

Pro Kubinovo literární i výtvarné dílo jsou typické snové náměty, apokalyptické výjevy a pochmurné scény, umocňované groteskním či satirickým výrazem a neuvěřitelně bohatou fantazií. Psal prózy a eseje, jeho jediným románem je Die andere Seite (1909, česky vyšlo pod názvem Země snivců). Líčí v něm hrůzný zánik snové říše ovládané démonickým tyranem. Kubin ilustroval díla mnoha známých spisovatelů, například Edgara Allana Poea, Fjodora Michaljoviče Dostojevského, Augusta Strinberga, Honoré Balzaka, Achima von Arnim, E. T. A. Hoffmanna aj. Zemřel 20. srpna 1959

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio