Směju se a sténám! O výjimečném přátelství mezi básníky Vladimírem Holanem a Stanislavem Zedníčkem
Připravil a vzpomínky Stanislava Zedníčka natočil Miloš Doležal. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Píšou se 50. léta, dusivý stalinský teror zalehl celou společnost – komunističtí prokurátoři vynášejí rozsudky smrti, soudy posílají do kriminálů tisíce odsouzených, cenzura umlčuje řadu umělců, před všudypřítomnou úzkostí není kam utéci. A přesto v této době vzniká jedno z nejvřelejších přátelství v české literatuře 20. století – mezi dvěma básníky: Vladimírem Holanem a Stanislavem Zedníčkem.
O devět let mladší Zedníček si s Holanem začal psát začátkem války, ale ke skutečnému sblížení došlo až po roce 1948. Holanovi, strádajícímu v té době vyvržeností z literatury i krušnou materiální nouzí, se Zedníček stal oporou a věrným druhem, o čemž svědčí jejich dochovaná vzájemná korespondence, čítající na každé straně bezmála stovku listů a pohlednic. Vyprávějí o intenzivním blíženectví i době, o zmaru i naději.
Účinkují: Jana Franková, Milan Kačmarčík a Martin Stránský
Připravil: Miloš Doležal.
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno v roce 2010.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.