Slovenská lidová poezie v písních

9. únor 2022

Nové CD barytonisty Romana Janála a klavíristy Karla Košárka s písněmi Mikuláše Schneidera-Trnavského a Bohuslava Martinů. Hodnocení připravil Milan Bátor.

(…) Pěvecký projev Romana Janála je tak živelný, citlivý a přesvědčivý, že si posluchači nejen dobře uvědomí vrstevnatost nálad a situací, ale vžijí se okamžitě do děje. Ke každé písni zaujal barytonista nějaký osobní postoj a našel v ní osobitost a kouzlo. To stejné se dá s určitostí tvrdit o klavírní interpretaci Karla Košárka. Tento z nejlepších českých pianistů nepotřebuje dokládat své kvality, které jsou zdokumentovány na řadě nahrávek či živých koncertech. Přesto je dobré se zaposlouchat do jeho empatické hry, která je tím, „co dělá náladu“. V tempu, rytmizaci, úhozu, agogice a dalších nuancích Košárek ukazuje své charakterizační mistrovství a důrazně ovlivňuje působivost celého vyznění. (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.