Slova mezi řádky. První bilance české literatury roku 2020

19. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Knihkupectví

Stalo se dobrou tradicí, že Ústav české literatury pravidelně na sklonku roku pořádal ve svých prostorách setkání literárních teoretiků a kritiků, akademiků i publicistů, prozaiků i básníků. Protože situace letošního roku neumožnila veřejné setkání široké literární obce, sešel se moderátor se svými hosty ve studiu.

Hovoří: Martin Lukáš, Blanka Činátlová, Marek Lollok a Radek Fridrich
Připravila: Milena M. Marešová

Tentokrát moderaci bilanční diskuze zajistil Martin Lukáš. Kritickým hlasem přispěli literární teoretička Blanka Činátlová, básník Radek Fridrich, publicista Marek Lollok. Předem se společně shodli na pětici děl prozaických (Hořava, Kundera, Vlasáková, Kadlec, Fischerová) a pěti básnických sbírkách (Chlíbec, Láníková, Novotný, Malý, Děžinský), a také na několika titulech z „pomezních žánrů“, které nebylo možné pominout (Novák, Horáková, Daneš, Doležal…).

Čtěte také

Samozřejmě, že hovor nakonec přesáhl stanovené tituly, v souvislostech se vracel do let minulých, ve srovnáních k dílům překladovým. Výsledkem možná není konkrétní doporučení, co si „pořídit pod stromeček“, ovšem ukázku názorových střetů, rozličných úhlů a výrazných argumentů uslyšíme nepochybně. Rozhodnutí k četbě toho či onoho titulu už zůstane na nás samotných.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...