Skvosty pod Zelenou klenbou v drážďanském zámku. Objevte mistrovské artefakty spjaté s Čechami

Skalní zázrak pro knížecí potěšení: tzv. ruční kámen z Jáchymova se scénou Krista na Olivetské hoře, 3. čtvrtina 16. století

Druhou část dvanáctidílného cyklu o mistrovských artefaktech spjatých s Čechami ve Státní umělecké sbírce v Drážďanech Zelená klenba připravili Marius Winzeler a Ivan Hartmann. Dramaturgie Jiří Kamen.

Za prvotřídní klenotnici, inscenovaný barokní Gesamtkunstwerk nebo „palác víl“ podle filozofa Arthura Schopenhauera je považována Zelená klenba − Grünes Gewölbe v drážďanském Rezidenčním zámku. Nový dvanáctidílný cyklus Mariuse Winzelera, nového ředitele drážďanské sbírky Zelená klenba, a publicisty Ivana Hartmanna se zaměří na tamní artefakty, v jejichž historii objevíme české stopy.

Skalní zázrak pro knížecí potěšení: tzv. ruční kámen z Jáchymova se scénou Krista na Olivetské hoře

Tzv. ruční kámen, handstein, s Kristem na Olivetské hoře nese signaturu zlatníka Caspara Ulicha, jenž v Jáchymově vedl asi největší evropskou dílnu handsteinů a pracoval zvláště pro Ferdinanda Tyrolského. Byl bezpochyby velkým mistrem na úpravu ručních kamenů, jejíž technologická konstrukce nás dodnes udivuje. Čte Libor Vacek

.

autoři: Marius Winzeler , Ivan Hartmann , Jiří Kamen
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.