Skvosty pod Zelenou klenbou v drážďanském zámku. Objevte mistrovské artefakty spjaté s Čechami

Fortuna z moravské metropole: olomoucký šnekovitý pohár, kolem 1590

Závěrečnou část dvanáctidílného cyklu o mistrovských artefaktech spjatých s Čechami ve Státní umělecké sbírce v Drážďanech Zelená klenba připravili Marius Winzeler a Ivan Hartmann.

Drážďanská pokladnice saského kurfiřta a krále Augusta Silného obsahuje jednu z největších světových sbírek renesančních a raně barokních nautilů, pohárů z mušlí. Snad si lze toto bohatství vysvětlit právě tím, že Sasko obzvlášť toužilo po moři, kam mu otevíralo cestu jedině Labe.

Soubor jako celek je jedinečným fenoménem. Každá z těchto nádob se může pochlubit originálními detaily, rafinovanými dekorativními prvky a figurální výzdobou, čerpající z mořské tematiky nebo antické mytologie. Bizarní charakter děl dotváří delfíni, mořští koníčci, Poseidon či Neptun, mořská Venuše, tritoni a najády. V těchto řemeslných pracích se mistrně snoubí příroda a umění, což z nich činí klasické předměty kunstkomory.

Jeden z neobyčejných pohárů lze podle kontrolního punce s městským znakem a mistrovské značky s iniciálami identifikovat jako dílo Lorence Kaltschmidta z Olomouce, který kolem let 1580−1600 náležel k asi 120 tamějším zlatníkům. V jejich cechu působil postupně jako kontrolor a přísežný mistr. Z jeho realizací kromě písemně doloženého stříbrného psacího stolu od šlechtického objednatele se nám dochoval pouze pohár v Drážďanech coby doklad vzácného pouzdra z mořského tvora.

Fortuna z moravské metropole: olomoucký šnekovitý pohár, kolem 1590
autoři: Marius Winzeler , Ivan Hartmann , Jiří Kamen
Spustit audio