Skutečný příběh zakladatelů rozhlasu. Historii vysílání sleduje drama Chyceni v éteru
Jedním z nových dramatických děl, kterými Český rozhlas oslaví sté narozeniny, bude třídílná série Petra Vodičky Chyceni v éteru. Odvypráví skutečný příběh zakladatelů rozhlasu. A zavede nás i na místo, kde skupina odvážlivců odstartovala pravidelné rozhlasové vysílání na našem území. Podnikatele v oblasti radiotelefonie si zahrál Martin Finger a Jaroslav Plesl.
„S ohledem na to, že to režíruju, jsem zvolil takový přístup ‚doufám, že to vyjde‘. Většinou si to představuju v té konkrétní podobě, i když některé věci třeba nemusí dávat smysl z hlediska nějaké barevnosti nebo dramatičnosti. Pak se tomu pomůže tím provedením, které já mám ale jenom v hlavě a nikdo o něm neví. V tomhle smyslu je ta dramatizace možná trochu pro někoho nečitelná. Pro mě bylo strašně těžké dostat se do bodu, kdy mám tu jistotu a můžu říct, že takhle to v té době bylo a takhle to s těma dvěma bylo. Do toho jsem se vlastně nedostal a nevím, jestli se do něj dá dostat,“ popisuje tvůrčí proces při vzniku seriálu Chycení v éteru dramatik a režisér Petr Vodička.
Z jakých pramenů režisér při psaní čerpal? Jak roli podnikatele Svobody uchopil herec Martin Finger? A jaké zvláštnosti tvůrci při vzniku objevily? Poslechněte si celý rozhovor s režisérem Petrem Vodičkou a hercem Martinem Fingerem.
Související
-
Neviditelný herec století. Dejte hlas svému oblíbenému hlasu
Kdo se za poslední dekády stal vaším oblíbeným hlasem před usnutím, v autě nebo při víkendovém odpočinku? Najděte s námi Neviditelného herce století.
-
Chyceni v éteru. Seriál o počátcích rádia v Československu
Jak trnitá cesta vedla k prvnímu vysílání a co následovalo? Do dvacátých let minulého století vás zavede nový seriál natočený podle skutečného příběhu zakladatelů rozhlasu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.