Šití a pletení je teď jednou z cest, jak upustit ventilek, říká designérka Lenka Vacková. Její Textile Mountain zaplnil díru na trhu
Třicetiletá designérka Lenka Vacková, zakladatelka obchodu Textile Mountain s kvalitními látkami z druhé ruky, patří mezi výrazné propagátory udržitelné neboli slow fashion módy. Ve Vizitce ale mluvila s Alenou Rokosovou i o tom, proč jsou pro ni důležité dlouhé pěší výlety.
Za sebou měla regiment zkušeností: studium na UMPRUM v ateliéru designu a obuvi, prestižní stáž u dánského návrháře Henrika Vibskova, kde se naučila leccos o vedení vlastní značky, i dvouletou spolupráci s továrnou Klatex, která se věnuje recyklaci textilního odpadu. Ve spolupráci s ní vytvořila Lenka Vacková v rámci diplomového projektu kolekci, za niž roku 2018 dostala ocenění Czech Grand Design.
Další praxe, na niž se v Klatovech těšila, ale nedopadla podle jejích představ. Se Šumavou se proto rozloučila velkým gestem, ze Sušice se s batohem na zádech vydala na více než sto kilometrů dlouhý puťák až k Lipnu. Pak se, unavená a také trochu zklamaná textilním průmyslem, „zašila“ u rodičů na Vysočině. Od oboru si odpočala prací v jednom bistru – a potom se to stalo. „Pamatuju si ten den, kdy jsem se probudila a řekla si: když je kolem nás tolik odpadu, proč neexistuje něco jako Textile Mountain?“
Od nápadu nebylo daleko k činům. Udržitelné, ekologické látky začala Lenka Vacková nejprve shánět, kde se dalo. Nejvíc materiálu dodnes získává od uzavřených českých textilních továren, ozývají se jí i soukromníci. Všechny látky si osahá, do továren se kvůli osobnímu kontaktu, který je pro ni klíčový, snaží dojíždět. Podpory se jí v počátku dostalo i od zmíněného dánského módního návrháře Vibskova, jenž do Textile Mountain dodal role látek ze starších kolekcí, s obchodem spolupracuje i Lenčina pedagožka Liběna Rochová. Podklady ze své půdy předal obchodu také další vyučující z UMPRUM Josef Ťapťuch.
Pro radu k babičce
Jak Lenka Vacková ve Vizitce řekla, Textile Mountain byl v době vzniku dírou na trhu. A klientela se rozrůstá. Zájem o kvalitní látky z druhé ruky mají totiž nejen kolegové návrháři, ale i maminky na mateřské, kutilové anebo prostě ti, kteří mají chuť si na sebe něco ušít. Právě z šití a také pletení se stal v pandemické době trend, kterému propadala mu i Lenka Vacková. Zatímco z jejího šicího ateliéru je nyní sklad látek, pod rukama jí vzniká svetr. „V téhle době potřebuje každý z nás upustit ventilek, pro někoho jsou jím ruční práce,“ říká. „Souvisí to s trendem udržitelnosti, navíc vyrobit si něco na sebe je moc hezký pocit.“ Užitečné spojila s příjemným, pro pletací moudra si totiž pravidelně chodila za babičkou. Co nepochytila od ní, naučila se z knihy anebo z internetu.
Textile Mountain oslaví na konci března dva roky. Zatímco loni na jaře šil ve velkém roušky a rozdával lidem látku k jejich výrobě, teď musí mít zavřeno. Naživu ho drží e-shop a vydávání zakázek dvakrát týdně přes okénko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...