Šití a pletení je teď jednou z cest, jak upustit ventilek, říká designérka Lenka Vacková. Její Textile Mountain zaplnil díru na trhu
Třicetiletá designérka Lenka Vacková, zakladatelka obchodu Textile Mountain s kvalitními látkami z druhé ruky, patří mezi výrazné propagátory udržitelné neboli slow fashion módy. Ve Vizitce ale mluvila s Alenou Rokosovou i o tom, proč jsou pro ni důležité dlouhé pěší výlety.
Za sebou měla regiment zkušeností: studium na UMPRUM v ateliéru designu a obuvi, prestižní stáž u dánského návrháře Henrika Vibskova, kde se naučila leccos o vedení vlastní značky, i dvouletou spolupráci s továrnou Klatex, která se věnuje recyklaci textilního odpadu. Ve spolupráci s ní vytvořila Lenka Vacková v rámci diplomového projektu kolekci, za niž roku 2018 dostala ocenění Czech Grand Design.
Další praxe, na niž se v Klatovech těšila, ale nedopadla podle jejích představ. Se Šumavou se proto rozloučila velkým gestem, ze Sušice se s batohem na zádech vydala na více než sto kilometrů dlouhý puťák až k Lipnu. Pak se, unavená a také trochu zklamaná textilním průmyslem, „zašila“ u rodičů na Vysočině. Od oboru si odpočala prací v jednom bistru – a potom se to stalo. „Pamatuju si ten den, kdy jsem se probudila a řekla si: když je kolem nás tolik odpadu, proč neexistuje něco jako Textile Mountain?“
Od nápadu nebylo daleko k činům. Udržitelné, ekologické látky začala Lenka Vacková nejprve shánět, kde se dalo. Nejvíc materiálu dodnes získává od uzavřených českých textilních továren, ozývají se jí i soukromníci. Všechny látky si osahá, do továren se kvůli osobnímu kontaktu, který je pro ni klíčový, snaží dojíždět. Podpory se jí v počátku dostalo i od zmíněného dánského módního návrháře Vibskova, jenž do Textile Mountain dodal role látek ze starších kolekcí, s obchodem spolupracuje i Lenčina pedagožka Liběna Rochová. Podklady ze své půdy předal obchodu také další vyučující z UMPRUM Josef Ťapťuch.
Pro radu k babičce
Jak Lenka Vacková ve Vizitce řekla, Textile Mountain byl v době vzniku dírou na trhu. A klientela se rozrůstá. Zájem o kvalitní látky z druhé ruky mají totiž nejen kolegové návrháři, ale i maminky na mateřské, kutilové anebo prostě ti, kteří mají chuť si na sebe něco ušít. Právě z šití a také pletení se stal v pandemické době trend, kterému propadala mu i Lenka Vacková. Zatímco z jejího šicího ateliéru je nyní sklad látek, pod rukama jí vzniká svetr. „V téhle době potřebuje každý z nás upustit ventilek, pro někoho jsou jím ruční práce,“ říká. „Souvisí to s trendem udržitelnosti, navíc vyrobit si něco na sebe je moc hezký pocit.“ Užitečné spojila s příjemným, pro pletací moudra si totiž pravidelně chodila za babičkou. Co nepochytila od ní, naučila se z knihy anebo z internetu.
Textile Mountain oslaví na konci března dva roky. Zatímco loni na jaře šil ve velkém roušky a rozdával lidem látku k jejich výrobě, teď musí mít zavřeno. Naživu ho drží e-shop a vydávání zakázek dvakrát týdně přes okénko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.