Šin’iči Hoši: Panenka a Cesta k majetku. Fantastické povídky populárního japonského autora

16. říjen 2022

Ozve se zaklepání na dveře a následuje tajemný příběh s překvapivým rozuzlením, ve kterém nechybí napětí ani osobitý, nezřídka černý humor. Dvě povídky z knihy Někdo zaklepal významného představitele japonské fantastické a vědecko-fantastické literatury čte Michal Štěrba. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Michal Štěrba
Připravil: Dominik Mačas
Překlad: Jan Levora
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 15. 10. 2022
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu

Všechny povídky z knihy začínají stejnou situací: někdo zaklepal. Návštěva pak rozbíhá sled nečekaných událostí. Osudy hostitele a návštěvníka, ať už vítaného, či nevítaného, se fatálně protínají. Nic přitom není takové, jak se na první pohled zdá. Šin’iči Hoši (1926–1997) klame a mate čtenáře, stupňuje napětí, mění perspektivy pohledu i role postav a vede příběh k nečekanému rozuzlení. Právě tento styl psaní ho proslavil. Hoši je autorem více než tisícovky mikropovídek nazývaných v japonštině šóto-šóto, na Vltavě uslyšíte dvě z nich. 

autoři: Dominik Mačas , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?