Shantel: Viva Diaspora
Řecké ekonomické potíže prý donutily německého producenta Shantela reagovat. Průkopník taneční elektronické balkánské hudby natočil v Aténách s tamními hudebníky album ventilující jeho zájem o rembetiko. Nebyl by to ale Shantel, aby řecký národní styl neprotkal diskorytmy, reggae, hip hopem a melodiemi z Turecka.
Rodák z Frankfurtu nad Mohanem Stefan Hantel aka Shantel se v Aténách neocitl náhodou: pochází odsud jeho dědeček a město považuje poslední léta za svůj druhý domov. Název alba Viva Diaspora jen znovu podtrhuje Shantelovu kosmopolitní vizi „hudby bez hraničních přechodů“ odstartovanou mimochodem už v 80. letech s řeckou rembetiko kapelou. Založením Bucovina Clubu, s nímž později rozpálil taneční kluby a festivaly celé Evropy, na sebe strhl především pozornost fanoušků taneční elektronické verze romských dechovek z Balkánu.
Za originální kombinaci živých muzikantů a zpěváků s elektronikou získal BBC Awards For World Music a pozdější Shantelova produkce remixů balkánských dechovek na albech Electric Gypsyland je považována za přelom postupně ovlivňující mnoho následovníků – počínaje Gogol Bordello a konče třeba Balkan Beat Box. Zájem o Balkán má u Shantela reálný základ: matka a babička pocházejí z židovsko-ukrajinské komunity Bukoviny, historickém území habsburské monarchie rozkládajícím se na území Moldávie, Rumunska a Ukrajiny.
Na sólových deskách s electronic gypsy music Shantel pokračoval, ale důraz už kladl na vlastní skladby v samozvaném stylu Anarchy & Romance, absorbující v humorné nadsázce postupně disko, retro, rokenroll a hudbu Středomoří. Nové album Viva Diaspora přidává důrazu na reggae party s dechovou sekcí, přesto se bezmála dvacítka řeckých hudebníků s tradičními nástroji nejvíc drží stylu rembetiko a Tureckých vlivů. Mezi nejvýraznější hosty patří zpěvačka Areti Ketime, tvrdící, že Shantel je pro ní zárukou, že převod staré řecké hudby do moderní doby neskončí katastrofou, a mezinárodně úspěšná řecká skupina Iman Baildi, hrající sofistikovanou směs rembetiko, elektroniky a Balkánu.
V dnešní Mozaice uslyšíte například skladby: The Streets Where the Kids Have Fun, Disko Devil, Promised Land, Viva Diaspora, Bucovina Dub, Hey Girl, Oriental Cha Cha.
Nejposlouchanější
-
Robert Harris: Otčina. Krimi příběh z alternativní historie, v níž válku vyhrálo Německo
-
DRAMAtapas. Ochutnávka krátkých her současných českých autorek a autorů
-
Arnošt Lustig: Kůstka, dívka z Prahy. O silné touze přežít a dočkat se konce války za každou cenu
-
Petr Placák: Fízl. Exkurze do doby, kdy byla obhajoba osobní svobody trestným činem
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.