Sedmé nebe s Martou Kloučkovou: Hana Hegerová. Edith Piaf z Prahy zůstává nadále ikonou
V Sedmém nebi si připomínáme 90 let od narození československé šansonové legendy Hany Hegerové. Poslechněte si výběr z jejího repertoáru.
Čtěte také
Hana Hegerová by 20. října oslavila 90. narozeniny. Československá královna šansonu započala svou kariéru v roce 1953 jako členka Divadla Petra Jimenického v Žilině. Její pěvecký debut se uskutečníl o čtyři roky později v bratislavské Tatra Revue. Poté, co se přestěhovala do Prahy a začala působit v divadlech Rokoko a Semafor, sklízela jeden úspěch za druhým. Její podmanivý a emotivní projev očaroval i proslulou pařížskou Olympii, kde vystoupila v roce 1967 a získala tak nejen angažmá, ale i přezdívku „Edith Piaf z Prahy“. O rok později byla její slibně zpočatá zahraniční kariéra bohužel přerušena sovětskou okupací.
Hana Hegerová zůstala i v období normalizace věrná své lásce – šansonu. Své umělecké spolupracovníky si vybrala velmi dobře - vynikající texty Pavla Kopty a Michala Horáčka ve slavných francouzských šansonech i v původních písních Petra Hapky interpretovala Hana Hegerová citlivě, poutavě a přesvědčivě. Stala se tak na dlouho vzorem pro několik generací zpěvaček.
Uměleckou kariéru ukončila v roce 2011, rok předtím vydala své poslední album Mlýnské kolo v srdci mém. Od předposledního alba Potměšilý host jej dělí 23 let. Za svou kariéru vydala Hana Hegerová jedenáct alb a mnoho kompilací, vystupovala ve vyprodaných sálech u nás i v zahraničí a natočila několik velmi sugestivních hudebních klipů. Za svůj kulturní a umělecký přínos byla Václavem Havlem oceněna Medailí Za zásluhy. Je také držitelkou rytířské hvězdy francouzského Řádu umění a literatury a Řádu Tomáše Garrigua Masaryka I. Třídy a několika dalších ocenění. Pro svůj nenapodobitelný umělecký projev zůstává Hana Hegerová nadále ikonou.
Související
-
Hana Hegerová si se svým publikem rozuměla. Poslechněte si její vzpomínky na umělecké začátky
Mimořádnou osobnost naší hudební scény připomínáme rozhovorem ve vltavském Setkávání z roku 2005.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.