Schůzky s literaturou: Elena Lacková
Rozhlasoví posluchači měli velké štěstí: díky romistce Mileně Hübschmannové vzniklo dokonce několik pořadů, které uvedly do oficiální kultury romskou spisovatelku a dramatičku Elenu Lackovou. Stalo se to dlouho před tím, než její nejlepší kniha Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou vyšla tiskem.
Dnes už je všechno jinak a Elena Lacková má své čtenáře nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v mnoha dalších evropských zemích. Její autobiografický příběh se pro mnohé z nich stal prvním hlubším kontaktem s romskou historií, mentalitou a kulturou a možná alespoň trochu přispěl ke změně stereotypů, které tu po léta panovaly.
V pořadu Schůzky s literaturou vám nabídneme nejen ukázky z knihy, ale také z některých archivních pořadů o Eleně Lackové. Připomeneme velkou propagátorku jejího díla Milenu Hübschmannovou, která vyprávění Eleny Lackové zaznamenala, upravila, přeložila z romštiny a nakonec přivedla až ke knižnímu vydání. Poslechneme si také ukázky z dalších děl Eleny Lackové, totiž z jejích pohádek a povídek. Autorka nikdy neopustila svá životní témata: psala o těžkém postavení Romů a pronásledování a pohrdání, kterým je vystavovala majoritní společnost, ať už v době předválečné, za hrozných časů druhé světové války a v podstatě i za dob socialismu. Nadaná vypravěčka, první romská žena, která vystudovala Karlovu univerzitu, pocítila tohle všechno nejednou na vlastní kůži.
Elena Lacková zemřela na Nový rok před deseti lety. V pořadu, který k tomuto výročí připravila Hana Soukupová, uslyšíte také romistku Helenu Sadílkovou, nakladatele Roberta Krumphanzla a čtenáře Eleny Lackové.
Nejposlouchanější
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.