S Janáčkem u pramenů vincentky
Prostředí malebného lázeňského města Luhačovice mělo vždy inspirující vliv na tvorbu malířů, spisovatelů a hudebních skladatelů. Jedním z nich byl Leoš Janáček, kterému Luhačovice doslova učarovaly a od léta 1903 býval jejich pravidelným hostem.
Poznal tu také svou velkou pozdní lásku Kamilu Stösslovou, inspirátorku jeho skladeb. V Luhačovicích komponoval Glagolskou mši, vznikl tu náčrt Zápisníku zmizelého a Listů důvěrných a přímo na luhačovickou kolonádu je situována opera Osud.
Díky iniciativě Moravského hudebního vydavatelství Brno - Editio Moravia se 24. - 28. července koná již 15. ročník festivalu Janáček a Luhačovice, a to v Lázeňském divadle a v chrámu sv. Rodiny. Dramaturgie letošního festivalu obsahuje jak známá díla Janáčkova, Mozartova, Bachova či Schumannova, tak i tvorbu současných českých autorů - M. Štědroně, J. Dlouhého, J. Šimíčka, M. Slimáčka. Příležitost dostávají nejen ti renomovaní, ale také začínající umělci. Na pěti koncertech festivalu se posluchači budou moci setkat s pěvkyní Magdalenou Hájóssyovou, varhanicí Kamilou Klugarovou, Igorem Ardaševem, Jiřím Stivínem, Graffovým kvartetem, Komorním orchestrem Bohuslava Martinů, Janáčkovým kvartetem, ale také s Jitkou Molavcovou a Alfredem Strejčkem, kteří pod názvem Listy důvěrné uvedou pásmo hudby - I. a II. smyčcový kvartet L. Janáčka - a četby ze skladatelových dopisů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.