S Janáčkem u pramenů vincentky

14. červenec 2006

Prostředí malebného lázeňského města Luhačovice mělo vždy inspirující vliv na tvorbu malířů, spisovatelů a hudebních skladatelů. Jedním z nich byl Leoš Janáček, kterému Luhačovice doslova učarovaly a od léta 1903 býval jejich pravidelným hostem.

Poznal tu také svou velkou pozdní lásku Kamilu Stösslovou, inspirátorku jeho skladeb. V Luhačovicích komponoval Glagolskou mši, vznikl tu náčrt Zápisníku zmizelého a Listů důvěrných a přímo na luhačovickou kolonádu je situována opera Osud.

Díky iniciativě Moravského hudebního vydavatelství Brno - Editio Moravia se 24. - 28. července koná již 15. ročník festivalu Janáček a Luhačovice, a to v Lázeňském divadle a v chrámu sv. Rodiny. Dramaturgie letošního festivalu obsahuje jak známá díla Janáčkova, Mozartova, Bachova či Schumannova, tak i tvorbu současných českých autorů - M. Štědroně, J. Dlouhého, J. Šimíčka, M. Slimáčka. Příležitost dostávají nejen ti renomovaní, ale také začínající umělci. Na pěti koncertech festivalu se posluchači budou moci setkat s pěvkyní Magdalenou Hájóssyovou, varhanicí Kamilou Klugarovou, Igorem Ardaševem, Jiřím Stivínem, Graffovým kvartetem, Komorním orchestrem Bohuslava Martinů, Janáčkovým kvartetem, ale také s Jitkou Molavcovou a Alfredem Strejčkem, kteří pod názvem Listy důvěrné uvedou pásmo hudby - I. a II. smyčcový kvartet L. Janáčka - a četby ze skladatelových dopisů.

Lázeňské divadlo v Luhačovicích
autor: (eš)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.