Rudolf Matys: Básník v temných časech. Portrét Vladimíra Holana

17. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čtení, okno, kniha (ilustrační foto)

Portrét Vladimíra Holana z pera básníka, esejisty a rozhlasového dramaturga Rudolfa Matyse. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Aleš Procházka
Připravil: Petr Gojda
Režie: Vít Vencl
Premiéra: 17. 10. 2020
Natočeno: v r6ce 2020

V nakladatelství Torst letos vyšel rozsáhlý výbor z esejistiky básníka a dlouholetého rozhlasového redaktora literární redakce Československého a Českého rozhlasu Rudolfa Matyse s názvem Společný jmenovatel. Výbor sestává z velké části z literárních studií, portrétů a knižních doslovů – a má to svůj důvod. Matys totiž proslul schopností vystihnout poetiku autorů, jimiž se zabýval.

Jedním z nejvýznamnějších setkání se pro Matyse básníka i čtenáře stalo setkání s Vladimírem Holanem, ke kterému ve svém mládí a tvůrčích začátcích docházel. Proto z nového výboru vybíráme text věnovaný právě Holanovi a jeho dílu.

Portrét Básník v temných časech vyšel v roce 2005 ke stému výročí Holanova narození v příloze Katolického týdeníku.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.