Rozhlasová hra podle románu Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock vyhrála na mezinárodním festivalu Grand Prix Nova

28. červen 2024

Binaurálně natočená rozhlasová hra podle románu Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock získala titul Best Binaural Drama. Rozhlasovou dramatizaci napsala Lenka Veverková, do hlavní role pana Theodora Mundstocka obsadil režisér Aleš Vrzák Vladimíra Javorského. Zvukově hru nastudovali Tomáš Pernický a Jan Trojan, hudba Ester Grohová a Jan Trojan. Hru v premiéře uvedl Český rozhlas Vltava v září 2023.

Účinkují: Vladimír Javorský, Iva Janžurová, Ivana Uhlířová, Luboš Veselý, Vojtěch Franců, Jitka Smutná, Filip Kaňkovský, Lucie Štěpánková, Aleš Petráš, Igor Bareš, Jaroslav Achab Haidler, Petra Bučková, Hanuš Bor, Tomáš Zielinski, Justin Svoboda, Roman Horák, Marie Štípková, Lada Jelínková, Pavel Tesař, Martin Hruška, Ondřej Volejník
Dramaturgie: Zuzana Sikačová
Zvuk: Tomáš Pernický
Zvukový design: Jan Trojan
Hudba: Ester Grohová, Jan Trojan
Režie: Aleš Vrzák
Premiéra: 19. 9. 2023
Dramatizace: Lenka Veverková

Fuks ve svém románu zachycuje proměny psychického rozpoložení člověka štvaného společností i vlastním strachem. Přestože je děj zasazen do období 2. světové války, jako by připomínal i naše současné strachy a varoval před tím, co mohou v člověku vyvolat. „Hra sice zobrazuje příběh konkrétního člověka, ten ale odráží hluboce lidskou zkušenost nezávislou na místě či příslušnosti k jakékoli skupině,“ říká dramaturgyně hry Zuzana Sikačová.

Rozhlasové zpracování nabízí zvukový obraz toho, co se děje v lidské hlavě. Více vrstevnatý binaurální zvuk napomáhá posluchači vnímat svět skrz hlavního hrdinu, resp. vnitřní myšlenky a zmatek, který se v jeho nitru odehrává.

Grand Prix Nova je mezinárodní soutěžní festival zaměřený na inovativní rozhlasová umělecká díla. Za inovativní je považován přístup, kdy tvůrci předávají své poselství skrze objevné technické a estetické přístupy.

Spustit audio

Související