Restaurování památek pomocí nanotechnologií

17. září 2012

Nejmodernější vědecké postupy a technologie dnes samozřejmě zasahují i do oblasti péče o historické dědictví.

Centrum pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd už druhým rokem řeší projekt, jehož cílem je vyvíjet nové technologie a materiály s novými unikátními vlastnostmi, které mohou významně zlepšit péči o historické památky, jejich konzervaci a ochranu.

Jde o materiály sestávají z částic nebo vrstev o rozměrech nanometrů, tedy miliontin milimetru, které mohou sloužit ke komplexnímu restaurování objektů z vápence, pískovce, opuky a cihel, ale také omítek, fresek, štuků, sgrafit a dokonce i textilií a papíru.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.