Ray Bradbury: Pampeliškové víno

21. srpen 2020

Americký spisovatel Ray Bradbury (1920-2012) se do povědomí čtenářů na celém světě zapsal především jako autor vědecko-fantastických příběhů. Jeho Marťanská kronika vyšla česky už v roce 1959, z dalších románů připomeňme např. 451 stupňů Frahrenheita nebo Smrt je osamělá. Pampeliškové víno je kniha zcela jiná, jedná se o autobiografický román. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jiří Schwarz
Připravil: Ilona Janská
Překlad: Tomáš Hrácha
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: 2000

Autor v románu zachytil a zpracoval řadu epizod ze svého dětství, které prožil ve Waukeganu ve státě Illioins, v prostorném domě uprostřed velké, harmonické rodiny. Výběr z knihy uvádíme v dopolední četbě, u příležitosti 100. výročí autorova narození (*22. 8.1920).

autor: Ilona Janská
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.