Rafani hledají příčinu

7. březen 2003

"Kde je ta výstava, vždyť tady nic není", diví se starší paní při pohledu na zdánlivě prázdný sál galerie NoD v Dlouhé ulici. Znechuceně odchází s pocitem promarněného času a nevěnuje pozornost ani druhému výstavnímu sálu.

Skutečně, na první pohled to vypadá, že se tady vystavují holé zdi. Výtvarná skupina Rafani si ale dala schválně dobře záležet na tom, aby fragmenty letáků KSČM zůstaly při letmém pohledu návštěvníkům skryty. Jsou přetřeny bílou barvou, a tak jsou a nejsou vidět zároveň. Výstava s názvem Příčina hledá důvod současného obrození komunistů v české společnosti a posílení pozice KSČM v parlamentu. Ptá se, proč má strana, která se hlásí k odkazu totalitního režimu, tak vysokou podporu voličů, díky níž vybředla z politické izolace.

Roxy - NoD

Otázku "Proč?" ztvárnili Rafani po svém. Velký obrys pěticípé hvězdy na stěně vyvolává dojem, že zde ještě nedávno visela skutečná rudá hvězda, jako připomínka komunistické moci. Jako když sundáte po mnoha letech obraz ze zdi. Zůstane po něm obdélník, světlejší než okolní stěny...

Stejně nenápadně působí i ony propagační materiály KSČM, zakryté jakoby nedůsledně bílou barvou, prosvítají ven a hlásí se o slovo. Co to znamená? Že komunismus nezmizel, že Strana je tu stále, jen má v názvu proti dobám předlistopadovým navíc nepatrné "M". Že tato politická strana s neutrálním nátěrem má jinou, již méně nekonfliktní podstatu. Že splňuje standard moderní demokratické strany, ačkoli je její minulost potřísněna krví politických vězňů. Proč se k ní tedy hlásí tolik lidí? Tuto sociologicko - politologickou otázku si členové výtvarné skupiny sice kladou, ale neodpovídají na ni. Nechávají vypovídat samy strůjce úspěchu KSČM - její voliče. Prostřednictvím videonahrávek se návštěvník dozvídá z úst voličů KSČM odpovědi na otázky jako: "Váš nejkrásnější zážitek v KSČM?" či "Co vám přineslo členství v KSČM?".

Roxy - NoD

Jako ve vyklizeném oblastním muzeu komunismu si připadá návštěvník výstavy, když marně hledá cosi, co by se dalo označit jako exponát. Parametry exponátů splňují snad jen vystavené členské legitimace KSČM, patřící členům skupiny Rafani, kteří loni v rámci projektu Příčina do KSČM vstoupili. Nápisy na zdech připomínají komunismus dřívější ("Dovršením revoluce je svoboda") i současný ("Jiní o lidech, my s lidmi"). Nápis "Klid za klid" je dílem samotných Rafanů. Má vyjadřovat někdejší vztah mezi komunistickým režimem a společností. Vy zůstanete zticha, nebudete se bouřit a my zase vůči vám nebudeme uplatňovat žádné nevynucené sankce.

Tato svérázná výstava naráží na palčivý a aktuální problém, nad kterým stojí za to se pozastavit. Rafani budou v galerii NoD hledat příčinu do 21.3. Vstup zdarma.

autor: vob
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.