Prosper Mérimée: Mateo Falcone
Francouzský prozaik a dramatik Prosper Mérimée (1803-1870) se již při studiích práv zabýval literaturou, filologií a archeologií. V roce 1830 poprvé navštívil milované Španělsko. Od r. 1834 vykonával déle než dvacet let funkci inspektora historických památek. Autora nejvíce proslavily novely: na prvním místě je nepochybně Carmen, i díky Bizetově opeře z r. 1875.
Děj své povídky Mateo Falcone z roku 1829 situoval Mérimée na Korsiku. Titulní postava ztělesňuje samu esenci korsického násilnictví a svým strašlivým činem dokládá ostrovní pojetí cti, tolik odlišné od pojetí kontinentálního. Prostý příběh je zhmotněním neúprosné osudovosti. Vyprávění je prodchnuto takzvanou couleur locale, kterou romantikové milovali a Mérimée, jinak v mnohém odpůrce vládnoucího vkusu, s nimi.
Z překladu Jaroslava a Růženy Pochových připravil Petr Turek. V režii Vlada Ruska účinkuje Vladimír Brabec. Pořad byl natočen r. 2000.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.