Prodaná a pak zapomenutá. V Paříži znovu objevili ztracená díla Alberta Giacomettiho
Skoro po sto letech se podařilo vypátrat a představit ranou tvorbu slavného sochaře Alberta Giacomettiho. Každá ze zapomenutých soch má svůj vlastní příběh.
Historička umění Michèle Kieffer ve spolupráci s Giacomettiho institutem během několika let pátrala v sochařově pozůstalosti a archivech. Ztracená díla nejčastěji pocházejí z období 1920 až 1935. Bylo potřeba skutečně podrobně pozkoumat to, co už v podstatě znala a vše si pořádně porovnat a kontextualizovat. Byla to práce také s korespondencí, a to nejen tou s rodinou, ale i s přáteli a dalšími umělci.
Dalším způsobem, jak objevit sochařova díla, byla i jejich opětovná realizace. Podařilo se takto znovu vytvořit tři díla, přičemž se jednalo o interpretace na základě fotek. V roce 2014 takto vdechl život ztracené Giacomettiho soše současný francouzský umělec Martial Raysse. Sochu vytvořil na základě skic a fotek, které našel v Giacomettiho archivech.
Některá díla dle historičky Kiefferové vůbec nevznikla, protože mladý Giacometti zkrátka neměl finance na jejich realizaci. Některá mohla být vytvořena jen ze sádry, a pak se třeba rozbila.
Giacomettiho institut plánuje hledat dál a ztracená díla Alberta Giacomettiho postupně znovu objevovat.
Související
-
Poprvé a exkluzivně. Národní galerie otevřela retrospektivní výstavu Alberta Giacomettiho
Retrospektivní výstava v pražském Veletržním paláci představuje více než 170 soch, obrazů a kreseb jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století Alberta Giacomettiho.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.