Příběhy učených žen II.

9. březen 2015

O pohnutých životních cestách dam, které usilovaly o vědeckou dráhu v časech, kdy to bylo ženám téměř zapovězeno.

Poslouchejte na Vltavě od 9. března 2015 vždy v 11:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura.


Cyklus věnujeme vyprávění o nesnadném údělu žen, které usilovaly o vědeckou dráhu v časech, kdy to bylo ženám téměř zapovězeno, nebo učinily významné vědecké objevy v době, kdy jejich úspěch nemohl dojít patřičného ocenění právě proto, že byly ženy.

Nejprve se vydáme do Milána 18. století za všestranně nadanou Marií Gaetanou Agnesiovou. Představíme i americkou astronomku Henriettou Swan Leavittovou, která objevila více než dva a půl tisíce proměnných hvězd. Některé z nich byly tak speciální, že z jejich pozorování nakonec odvodila velmi důležitý vztah, jenž se stal základem pro určování vzdáleností ve vesmíru.

Zajímavé jsou i životní cesty matematičky a manželky Alberta Einsteina Milevy Maričové, která nezaslouženě zůstala hluboko ve stínu svého muže. Další z badatelek se podařil zásadní vědecký objev, za své úspěchy se však nedostala patřičného ocenění, řeč bude o britské astronomce a objevitelce pulsarů Jocelyn Bellové-Burnellové. Pátá část cyklu pohovoří o matematičce překladatelce, znalé mnoha jazyků a zběhlé v učených disputacích Gabrielle Émilie le Tonnelier de Breteuil, markýzou de Chatelet.

Pohnuté životní příběhy učených dam přiblíží dva známí popularizátoři vědy: astrofyzik Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu Akademie věd a profesor Ivo Kraus z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.


Připravila: Jana OlivováTechnická spolupráce: Ladislav Reich

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...