Příběh Její pastorkyně. O Janáčkově opeře hovoříme s muzikologem Jiřím Zahrádkou

14. prosinec 2019

Pořad je věnován problematice vzniku Janáčkovy třetí a nejznámější opery Její pastorkyňa. Hostem Simony Kostrhunové bude janáčkovský badatel a editor Jiří Zahrádka, který pohovoří nejen o genezi díla ale také o různých verzích partitur a o jejich interpretacích.

Zahrádka rovněž bude charakterizovat osobnost a dirigentské umění Janáčkova žáka Břetislava Bakaly. V pořadu zazní hudební ukázky z tohoto díla v podání vídeňských filharmoniků - v hudebním nastudování sira Charlese Mackerasse. Hudební lahůdkou bude ukázka ze záznamu z inscenace Komorní opery JAMU, která pod vedením Lindy Keprtové nastudovala premiérovou verzi opery z roku 1904.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.