Převratné 20. století, komiks a současná izraelská literatura. Začíná mezinárodní knižní veletrh Svět knihy

Křest audioknihy Citlivý člověk. Hostem Petra Fischera byli spisovatel Jáchym Topol a herec Petr Čtvrtníček
Křest audioknihy Citlivý člověk. Hostem Petra Fischera byli spisovatel Jáchym Topol a herec Petr Čtvrtníček

Největší tuzemský svátek literatury - mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha začíná 10. května v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. I letos čeká na milovníky knih bohatý program v podobě desítek veřejných diskusí, debat, knižních prezentací, autorských čtení a vyhlášení řady prestižních literárních cen. Chybět nebude ani doprovodný program, kterého se zhostí čeští i zahraniční komiksoví tvůrci nebo hudebníci.

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival „Svět knihy Praha“ se letos koná už po čtyřiadvacáté. Festivalovou dramaturgii letos tvoří tři stěžejní témata. Jedno z nich je zacílené na „Převratné 20. století.“ „Chtěli jsme zareagovat na to, že je letos sto let od československé státnosti. Chtěli jsme to vzít nějak zeširoka a zreflektovat celé 20. století. Myslím, že přídomek ,převratné´ k němu opravdu sedí,“ říká ředitel festivalu Radovan Auer.

Hvězdy literatury, besedy, čtení. Vltava vysílá ze Světa knihy 2018

ArtCafé na Světu knihy, Sofi Oksanen

Český rozhlas Vltava se tradičně zapojuje do největšího tuzemského svátku knih a literatury přímo na místě v Průmyslovém paláci na Výstavišti v Praze, i ve svém vysílání.

Druhým dramaturgickým pilířem letošního veletrhu bude česká i světová komiksová tvorba. „Komiks má v Čechách jiný vývoj než ve světě. Ve světě jsou to superhrdinové, u nás je to Čtyřlístek apod. Ale myslím si, že u nás se komiks právě nadechl a zažívá velký boom.“

Čestným hostem letošního veletrhu je Stát Izrael, který letos slaví 70 let od svého vzniku. Na veletrh se podařilo sezvat hvězdnou plejádu izraelských autorů v čele s čerstvým držitelem Man Bookerovy ceny, izraelským prozaikem a esejistou Davidem Grossmanem, který v Praze představí svou novinku „Přijde kůň do baru".

Kromě Davida Grossmana budou současnou izraelskou literaturu reprezentovat také prozaikové Asaf Gavron, Avraham B. Jehošua a autor detektivních příběhů Dror Mišani. S těmito izraelskými literáty v rámci veletrhu proběhnou veřejné diskuse a Český rozhlas Vltava se na nich podílí. Záznamy nabídne svým posluchačům ve vltavském vysílání v následujícím týdnu, a to v rámci Izraelského týdne vždy v dopoledních Vizitkách.

Patrik Ouředník: Berlínská zeď pořád stojí. Tam, kde stála

Patrik Ouředník

Rozdíly v mentalitě lidí v západní a ve východní části Evropy jsou pořád veliké, jako by se za těch třicet let po revolucích roku 1989 nic nezměnilo, říká spisovatel Patrik Ouředník, který od roku 1984 žije ve Francii a do České republiky jezdí už jen na návštěvu.

Vůbec poprvé se během festivalu uskuteční také takzvané Profesní fórum, které společně s organizátory veletrhu připravilo České literární centrum. „Jedná se o programovou novinku, odbornou platformu. Probíhá od začátku do konce festivalu a v sérii přednášek, diskuzí a panelů představí různá odborná témata; to, co by mohlo zajímat nakladatelskou, překladatelskou, autorskou, ale samozřejmě i širší veřejnost,“ přibližuje Ondřej Buddeus, ředitel Českého literárního centra.