Přeneste se do nejstarších časů staroegyptské civilizace. Výstavou Sluneční králové provádí egyptolog Miroslav Bárta

Hrobka hodnostáře Ptahšepsese. Mocný muž, který na královském dvoře začínal jako kadeřník

Zádušní komplex ve starém Egyptě neměli jen lidé královského původu. Svědčí o tom hrobka hodnostáře Ptahšepsese v Abúsíru, ve které archeologové nalezli jeho sochu. Co prozrazuje o životě tehdejších úředníků?

V období 5. dynastie, kdy v Egyptě vládli takzvaní sluneční králové, rostl význam úředníků. Stále častěji pomáhali se správou země. Nepodíleli se tak na ní už jen král a jeho nejbližší příbuzní, jak tomu bylo dříve. Přesvědčivě to dokládá příběh hodnostáře Ptahšepsese. Moc začíná získávat někdy po vládě Raneferefa. O Ptahšepsesově vlivu svědčí i dochovaný fragment sochy, který ve své historické budově vystavuje Národní muzeum.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.