Pražské zahrady. Historické oázy klidu ukryté v centru Prahy

Palácové zahrady pod Pražským hradem

Palácové zahrady pod Pražským hradem tvoří pět barokních terasových zahrad na jižním svahu hradčanského návrší, které spojují Pražský hrad s Malou Stranou. Na jejich kompozici a provedení se podíleli významní architekti a umělci, např. Santini Aichl, Alliprandi nebo Palliardi. Dnes je spravuje Národní památkový ústav a od roku 1992 jsou součástí statku zapsaného na Seznamu světového dědictví UNESCO.

„Užitková Kolowratská zahrada má vlastně mnohem starší historii než je doba baroka, jelikož se nachází na parkánu středověkých fortifikací a západní zeď, která dělí Kolowratskou zahradu od Velké Pálffyovské zahrady, je dřívější součástí středověkých hradeb. Ty nechal postavit Přemysl Otakar II. v roce 1259,“ říká Marie Štajnerová, zaměstnankyně Národního památkového ústavu, která provází poslední čtvrtý díl seriálu Pražské zahrady.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Otevírací doba: denně od dubna do října od 10 do 19 hodin, v prvním a posledním měsíci pouze do 18 hodin
Vstupné: Plné 90 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 230 Kč
Cesta: Metrem A do stanice Malostranská nebo tramvají 22, 12, 18, 2, 20, 15, 5, 7, 25, 14 do zastávky Malostranská a následně asi 5 minut pěšky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová