Poslechněte si záznam benefičního koncertu na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži. V přímém přenosu zaznělo Dvořákovo Stabat mater
Na mimořádném benefičním provedení oratoria Antonína Dvořáka Stabat mater se v úterý 23. dubna v Rudolfinu představily pražské orchestry a sbory pod taktovkou Tomáše Netopila. Všichni hudebníci a pěvci vystoupili bez nároku na honorář. Výtěžek z dobrovolného vstupného byl věnován na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži, kterou poničil rozsáhlý požár.
Akce se zúčastnila Česká filharmonie ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia a všechna kolektivní tělesa Národního divadla a Státní opery.
Záběry na hořící pařížskou katedrálu Notre-Dame otřásly v pondělí 15. dubna celým kulturním světem. Generální ředitel České filharmonie David Mareček se rozhodl podpořit obnovení této mimořádné stavby, která je součástí evropského kulturního dědictví: „Pokaždé, když jsem v Paříži byl, snažil jsem se tam zajít. Je to asi symbol pro každého Evropana. Pro mne navíc jako pro muzikanta je to o to citlivější, protože Notre-Dame je bez nadsázky kolébkou evropské hudby, protože to tam všechno vlastně začalo.“
Nápad provést na podporu a obnovu této památky Dvořákovo oratorium Stabat mater byl podle Marečka poměrně spontánní a rychlý: „Hned jsem vše konzultoval s kolegy z ostatních orchestrů, protože bylo jasné, že to nedá jedna instituce dohromady a docela mne překvapilo, že jsme se se všemi domluvili opravdu v řádu minut“.
„Myslím si, že pro Český rozhlas je do jisté míry ctí a vlastně i povinností tímto způsobem přispět k této mimořádné akci. Pomoci i sbírce, která se pojí a rozjíždí k obnově Notre-Dame. Nás obecně, myslím Český rozhlas, pojí přátelství k Radio France a obecně si myslím, že celá česká společnost má ke Francii velmi blízko," řekl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Dirigent tohoto benefičního koncertu Tomáš Netopil považuje Dvořákovo oratorium Stabat mater za skladbu s obrovským duchovním přesahem, která může asi nejcitlivěji vystihnout celou současnou situaci v souvislosti s nešťastnou událostí ve Francii: „Chceme všem Evropanům vzkázat, že nám není lhostejné, že se tyto věci dějí, a že chceme pomoci uchránit naše evropské kulturně-historické dědictví. V tomto Dvořákově oratoriu je obrovský smutek, ale i obrovská duchovní síla, která je nad tím a společně s hudbou na nás na všechny působí“.
Související
-
Zkáza katedrály Notre-Dame: Oheň již nehoří, většinu uměleckých děl se podařilo zachránit
Paříž se vzpamatovává ze včerejšího tragického požáru katedrály Notre-Dame. Hasiči bojovali s ohněm celý večer a až po půlnoci se jim podařilo požár stabilizovat.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka