Zkáza katedrály Notre-Dame: Oheň již nehoří, většinu uměleckých děl se podařilo zachránit

16. duben 2019

Paříž se vzpamatovává ze včerejšího tragického požáru katedrály Notre-Dame. Část katedrály včera večer zachvátil ohromný požár, který naštěstí nezničil zásadní stavební prvky slavné památky. Hasičky a hasiči bojovali s ohněm celý večer a až po půlnoci se jim podařilo požár stabilizovat.

Katedrála je symbolem země a tichým svědkem dějin Francie. Lidé včera večer u hořící památky zpívali, modlili se a projíždějícím hasičům tleskali.
Marie Sýkorová, Paříž

Bohužel se nepodařilo zachránit jeden ze symbolů památky, impozantní štíhlou fiálu. Ta se svou téměř stometrovou výškou patřila k jedinečným prvkům gotiky. S aktuálními informacemi se ráno do Mozaiky přihasila naše spolupracovnici ve Francii Marie Sýkorová.

Počátky katedrály Notre-Dame sahají až do 12. století

Už nad raném byla vyhlášena veřejná sbírka na tuto nejnavštěvovanější památku a symbol Francie. Ze soukromých zdrojů bylo přislíbeno na 300 tisíc milionů Eur. Následky požáru, jehož původ zatím není známý, budou ode dneška zkoumat architekti, památkáři i hasičské sbory. Požár poškodil většinu střechy, opravy by podle odhadů mohly trvat až 50 let. Většinu uměleckých děl se ale podařilo zachránit díky trezoru a včasnému přenesení věcí do nedaleké radnice. Nedotčené jsou také varhany, jedny z nejkrásnějších na světě.

Spustit audio