Pražské jaro míří za hranice možného i na plátna současných výtvarníků
Jak rezonuje Má vlast u šestice současných českých výtvarných umělců napříč generacemi? 79. ročník Pražského jara nabízí hned několik zajímavostí. Kromě unikátní kolekce výtvarných děl třeba experimentální sérii Prague Offspring nebo Springteen, tedy den věnovaný mladému publiku. David Pomahač pozval do studia ředitele Pražského jara Pavla Trojana, dramaturga Josefa Třeštíka a výtvarnici Iru Svobodovou.
Věříme v souznění různých oborů. Hudba byla odjakživa propojena s výtvarným uměním, navzájem se tyto světy ovlivňovaly. Věříme, že zakládáme novou tradici a budeme na ni navazovat. Letos jsme oslovili šestici výtvarných umělců napříč generacemi – Milana Grygara, Petra Nikla, Ivana Pinkavu, Jakuba Roztočila, Iru Svobodovou a Daniela Vlčka.
Pavel Trojan
Prague Offspring je formát věnovaný současné hudbě. Naším cílem je propojit scénu české soudobé hudby s tou nejlepší mezinárodní. Každý rok objednáme celou řadu nových skladeb od českých a slovenských skladatelů, které zazní v premiéře.
Josef Třeštík
Související
-
Art Grand Slam je jako míček létající mezi sportem a uměním
Nejen o fyzické zdatnosti umělců a kurátorů, fanouškovství, ale především o platformě Sport in Art mluvili Lubomír Typlt, Josefína Nedvědová a Petr Vaňous.
-
Pražské jaro ve fonotéce Českého rozhlasu. Výběr unikátních snímků v průřezu festivalovou historií
Jako každý rok touto dobou provázíme Pražské jaro sérií premiérových Poledních koncertů, kde přinášíme vzácné nahrávky z pražskojarních koncertů v minulých letech.
-
Festival Pražské jaro na Vltavě. Nabízíme přímé přenosy a záznamy koncertů ve vysílání i online
Vynikající domácí i zahraniční interpreti, vycházející hvězdy klasické hudby i tradiční Smetanova Má vlast. To vše nabízíme ve speciálním programu na Vltavě.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.