Pražská stavba ovlivněná Středomořím. Rothmayerova vila se zachovala v autentické podobě

28. únor 2019

Vlastní vila architekta Otto Rothmayera na pražském Břevnově dříve připomínala maják uprostřed ničeho. Na pozemku obklopeném poli totiž žák a spolupracovník slovinského architekta Jože Plečnika postavil na konci 20. let minulého století stavbu, kterou tvoří kvádr a válec s několika malými okny. Okolí se za tu dobu proměnilo, ale vila inspirovaná Středomořím poutá pozornost dodnes.

Architekt Otto Rothmayer, jeho manželka textilní výtvarnice Božena Rothmayerová a jejich syn Jan prožili ve vile s rozlehlou zahradou mnoho let. „Myslím si, že Rothmayerovu vilu hodně ovlivnila středomořská atmosféra, kterou Rothmayer viděl v Lublani, kam jezdil za slovinským architektem Jože Plečnikem jako jeho blízký spolupracovník při úpravách Pražského hradu. Jejím předobrazem byla lublaňská vila Stadion, kterou navrhl Plečnik,“ popisuje architekt Petr Krajči z Muzea hlavního města Prahy, které Rothmayerovu vilu spravuje. Stavbu tvoří kvádr a válec, který ukrývá točité schodiště.

Schodiště

Uvnitř domu mi můj průvodce nejprve ukazuje velkou místnost, která voní dřevem „Kuchyň je jedna z nejobdivovanějších místností ve vile. Odehrával se zde společenský život. Zachovaly se fotografie, podle kterých se dávala do pořádku. Téměř všechny věci, které v místnosti vidíte, tu byly. Nevytváříme tady žádnou falešnou realitu.“

Pracovna Otto Rothmayera

Po prohlídce pokoje Boženy Rothmayerové, spíže a toalety stoupáme o patro výš. Nachází se zde dvě místnosti a také koupelna. „Nalevo se vchází do pokoje Otto Rothmayera. Vidíme tu například sestavu postele a šatníku kombinovaného s knihovničkou, kterou si navrhl už u Plečnika jako školní práci a uskutečnil ji o čtyřicet let později,“ říká můj průvodce a společně se vydáváme do posledního patra vily. „Ocitli jsme se v zimní zahradě, ze které se můžeme dostat na terasu. Na její jedné straně vidíme opravdu promyšlený skleník. Vzadu má táhlo s rozsáhlou soustavou elektrických zařízení, která vháněla do hlíny rozhrnuté ve skleníku teplý vzduch. Čidla pak při velké teplotě otevírala větrací křídla umístěná nahoře.“

Pracovna Otto Rothmayera

Prohlídku končíme v suterénu. „Vidíme tady okno, které bylo původně otevřené, pak ho ale Rothmayerovi zazdili a udělali si z něj vitrínu pro dary ze skla, které dostávali od svých přátel. Vila ukazuje, že není potřeba mít tapetu s divokými vzory a že věci, které nás baví, můžou být dekorací a můžeme je vyměňovat. Myslím si, že z domu čiší duch jednoduchosti a zároveň prostoru,“ dodává na závěr architekt Petr Krajči.

PRAKTICKÉ INFORMACE
Otevírací doba: úterý, čtvrtek, sobota, neděle, od dubna do října prohlídky začínají v 9, 11, 13, 15 a 17 hodin, od listopadu do března v 10, 12, 14, a 16 hodin
Vstupné: základní vstupné je 180 Kč, snížené pak 120 Kč
Cesta: Tramvají číslo 1 nebo 2 do stanice Vojenská nemocnice, následně kousek pěšky.
Další informace: Prohlídka vily je možná pouze po předchozí rezervaci skrze formulář na stránkách vily.

autor: Kristýna Dolejšová
Spustit audio

Související