Pracovna: Na zkoušce v Rudolfinu s dirigentem Jakubem Hrůšou

3. červen 2024

Jakub Hrůša (1981) je brněnský rodák a dirigent s velkolepou kariérou. Studoval Akademii múzických umění v Praze pod vedením Jiřího Bělohlávka. Nyní šéfuje Bamberským symfonikům, s nimiž prodloužil smlouvu do roku 2029. Je také hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia.

V září 2025 se ujme prestižní pozice hudebního ředitele Královské opery v Covent Garden v Londýně. Často vystupuje s dalšími světovými tělesy jako jsou například Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Newyorská filharmonie, drážďanská Staatskapelle nebo Tonhalle-Orchester Zürich. V sezóně 2023/24 také diriguje Janáčkovu její pastorkyni v Lyrické opeře v Chicagu.

Dirigent je tak trochu trenér, kapitán, učitel a hlavně partner orchestru.

Hrůša se letos objevuje také na Pražském jaru. Festival ho letos jmenoval také Ambasadorem Roku české hudby. S římským orchestrem Národní akademie Svaté Cecílie musel v zaplněném Obecním domě dokonce dvakrát přidávat. Na starosti měl také velmi očekávaný projekt – koncertní uvedení opery Libuše společně s Českou filharmonií, Pražským filharmonickým sborem a sólisty Kateřinou Kněžíkovou a Adamem Plachetkou. S manželkou a dětmi žije převážně v Londýně.

autor: Zuzana Filípková
Spustit audio

Související