Povídky Jaroslava Haška

15. listopad 2018

Měl nesporný literární talent i hluboký smysl pro absurditu. Poslechněte si povídky výjimečného spisovatele, novináře a humoristy v podání Petra Nárožného a Ladislava Mrkvičky. On-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Jaroslav Hašek psal své povídky často účelově pro zaplnění tiskových stran a odpracování zálohy, dávno předem utracené. Kromě nesporného literárního talentu měl i hluboký smysl pro absurditu a snad právě proto Haškův humor nezestárnul a jeho povídky přežily už bezmála celé století. Tentokrát jsme vybrali dvě z nich: Několik raportů státního detektiva Jandáka /zn. „Třebízský“/ a Povídku o obrazu císaře Františka Josefa I.

Účinkují: Petr Nárožný, Ladislav Mrkvička
Připravil: Jiří Vondráček
Režie: Markéta Jahodová

Natočeno v roce 2011.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.