Pořád se něco děje

26. únor 2008

Když v roce 1996 vyšla kniha Jiřího Vondráka Miroslav Donutil... uprostřed běhu..., byla zde jedna z našich současných hereckých osobností líčena hlavně z pohledu jeho kolegů a přátel. Text byl doplněn černobílými fotografiemi. Po dvanácti letech vydává přímo Miroslav Donutil vlastní vzpomínkovou knihu s bohatým (barevným) fotografickým doprovodem.

V úvodu přiznává, že knihu sepisoval s obavami, neboť nedílnou součástí jeho úspěšných "one man show" jsou i gesta, mimika a intonace, což se do knihy vepsat nedá (Pod názvem Pořád se něco děje jsou na našem trhu v prodeji i audio nahrávky). Při samotném sepisovaní již třeba mnohokrát odvyprávěných příběhů ho však najednou začala napadat nová slova i podoby podání, takže dostaly jakoby jinou tvář. Vše je doplněno i novými příhodami, ať už z dětství nebo studentských let. Nechybí staronové divadelní i herecké zkušenosti, pohled do zákulisí např. už legendárního filmu Balada pro banditu nebo setkání se světovými filmovými hvězdami.

Životní příběhy, stejně jako v jeho zábavných pořadech, plynou jemně za sebou, bez křečovitých přechodů. Hovorový jazyk umocňuje dojem, že sedíte někde v pohodlném polstrovaném divadelním křesílku a historky slyšíte na vlastní uši. Nechybí kapitola o nejzmiňovanějších aktérech Donutilových historek - Frantovi Kocourkovi a Frantovi Kocmanovi. Ti, i mnohé jiné postavy z jeho vyprávění, jsou zde poprvé zachyceni na fotografiích, takže dostávají konkrétní podobu a historkám přidávají na autentičnosti.

A stejně jako jsou nadčasové historky pánů Šimka, Grossmanna a Krampola, nebude vám vadit, když po knize sáhnete třeba i několikrát. Jemného humoru, životního nadhledu a přátelských historek není nikdy dost a bez nadsázky se dá říci, že zrají jako víno.

Miroslav Donutil, Pořád se něco děje, vydal D-Consult v nakl. Deus a v koedici s nakl. Brána, 2007, 205 s.

autor: Pavlína Pelcová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.